Home
Class 11
PHYSICS
A double-pane window consists of two gla...

A double-pane window consists of two glass sheets each of area `1m^(2)` and thickness `0.01m` separated by a `0.05 m` thick stagnant air space. In the steady state, the room glass interface and the glass outdoor interface are at constant temperature of `27^(@)C` and `0^(@)C`, respectively.
`(a)` Calculate the rate of heat flow through the window pane.
`(b)` Find the temperatures of other interfaces.
[Take: thermal conductivities as `K_(glass)=0.8Wm^(-1)K^(-1)` and `K_(air)=0.08Wm^(-1)K^(-1)`]

Text Solution

Verified by Experts

`(a)` Total thermal resistance is
`R=(2t_(1))/(K_(1)A_(1))+(t_(2))/(K_(2)A_(2))`
Here,
`A_(1)=A_(2)=1m^(2)`, `t_(1)=0.01m`, `t_(2)=0.05m`,
`K_(1)=0.8Wm^(-1)K^(-1)`, `K_(2)=0.08Wm^(-1)K^(-1)`.
`:. R=(2(0.01))/((0.8)(1))+(0.05)/((0.08)(1))=0.65W^(-1)K`
Heat current `=(dQ)/(dt)=(DeltaT)/(R )=(27-0)/(0.65)=41.5W`
`(b)` `T_(1)=27-((dQ)/(dt))(t_(1))/(K_(1)A_(1))=27-0.52=26.48^(@)C`
`T_(2)=0+((dQ)/(dt))(t_(1))/(K_(1)A_(1))=0.52^(@)C`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A double pan window used for insulating a room thermally from outside consists of two glass sheets each of area 1 m^(2) and thickness 0.01m separated by 0.05 m thick stagnant air space. In the steady state, the room-glass interface and the glass-outdoor interface are at constant temperatures of 27^(@)C and 0^(@)C respectively. The thermal conductivity of glass is 0.8 Wm^(-1)K^(-1) and of air 0.08 Wm^(-1)K^(-1) . Answer the following questions. (a) Calculate the temperature of the inner glass-air interface. (b) Calculate the temperature of the outer glass-air interface. (c) Calculate the rate of flow of heat through the window pane.

A window with double-pane is used for insulating a room thermally from outside. It consists of two glass sheets, each of area A and thickness d with a separation x between them. At equilibrium, the room-glass interface and glass-outside interface are at constant temperature of T_r and T_a respectively. What will the rate of heat flow through the window pane? The thermal conductivity of glass and air are K_1 and K_2 , respectively.

The critical angle for glass air interface is C and for glass water interface ic C' . How are C and C' related ?

The critical angle for glass air interface is C and for glass water interface is c' . How are C and C' related ?

Calculate the rate of loss of heat through a glass window of area 1000 cm^(2) and thickness 0.4 cm when temperature inside is 37^(@)C and outside is -5^@)C . Coefficient of thermal conductivity of glass is 2.2 xx 10^(-3) cal s^(-1) cm^(-1) K^(-1) .

A room is to be maintained at a constant temperature of 30^@C and is heated by a heater of resistance 10 Omega connected to 210 V mains supply. Heat is transmitted outside through a window of thickness 0.3 cm and area 2 m^2 What will be temperature outside the window? Thermal conductivity of glass = 0.3 cal s^(-1) m^(-1) ""^@C^(-1)

Two walls of thickness in the ratio 1:3 and thermal conductivities in the ratio 3:2 form a composite wall of a building. If the free surfaces of the wall be at temperatures 30^@C and 20^@C , respectively, what is the temperature of the interface?