Home
Class 12
PHYSICS
A particle of mass m=3 kg is moving on a...

A particle of mass `m=3` kg is moving on a straight line in a conservative force field in which the potential energy associated with the particle is given by `U(y)=2y^(2)-30y+450`. At `t=0`, particle is at `y=8m` and moving towards positive `y`- axis with `1m//s`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle of mass m is moving along the line y-b with constant acceleration a. The areal velocity of the position vector of the particle at time t is (u=0)

The potential energy of a certain particle is given by U = 30x^2 - 20 y^2 . Find the force acting on the particle.

A particle having mass 2 kg is moving along straight line 3 x + 4 y = 5 with speed 8m//s . Find angular momentum of the particle about origin, x and y are in meters.

A particle of mass m is moving along a trajectory given by x=x_0+a cosomega_1t y=y_0+bsinomega_2t The torque, acting on the particle about the origin, at t=0 is:

A particle of mass 1 kg is moving alogn the line y=x+2 with speed 2m//sec . The magnitude of angular momentum of the particle about the origin is

A particle of mass 5kg moving in the X-Y plane has its potential energy given by U=(-7x+24y) J . The particle is initially at origin and has a velocity vec(U)=(14.4+4.2J)m//s

A particle of mass 5kg moving in the X-Y plane has its potential energy given by U=(-7x+24y) J . The particle is initially at origin and has a velocity vec(U)=(14.4+4.2J)m//s

A particle mass 1 kg is moving along a straight line y=x+4 . Both x and y are in metres. Velocity of the particle is 2m//s . Find the magnitude of angular momentum of the particle about origin.