Home
Class 11
CHEMISTRY
2 mol of C(g) and 4 mole of D(g) are tak...

2 mol of C(g) and 4 mole of D(g) are taken in a closed rigid container of 1 litre volume and allowed to attain equilibrium as :
`A(g)+2B(g)hArr C(g)+D(g),K_C=10^(-8)`
Calculate the equilibrium concentration of C(g).(If your answer in scientific notation is `x xx10^(-y)` then fill y).

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
7
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Consider the imaginary equilibrium 4A(g)+5B(g)hArr 4X(g)+6Y(g) , The unit of equilibrium constant K_(C) is

For a reaction : A(g)+2B(g)hArrC(g)+D(g)+E(g), K_(eq)=2 Calculate equilibrium concentration of B if initially 10 moles of A are mixed with 20 moles of b in a 2 litre rigid container.

The K_c for given reaction will be A_2 (g) +2B (g) hArr C(g) +2D(s)

For the equilibrium 2NO(g)+Cl_(2)(g)hArr 2NOCl(g) K_(p) is related to K_(c) by the reaction

3 moles of A and 4 moles of B are mixed together and allowed to come into equilibrium according to the following reaction. 3A(g) + 4B(g) rarr 2C(g) + 3D(g) When equilibrium is reached, there is 1 mole of C. The equilibrium constant of the reaction is

Following equilibrium is established at temperature T. A(g) hArr B(g) + C(g) If equilibrium concentrations of A, B and C are 1M, 2M and 2M respectively, K_​p ​ for the reaction is :-

A(g)hArr B(g)+C(g),K_C=10^(-8) C(g)hArr D(g),K_C=10^(-5) 1 mole of A(g) is taken in a closed container of volume 1 litre at temperature T. If concentration of D at equilibrium is 10^(-x) , then , calculate value of x.

For the given equilibrium L_((g)) hArr M_((g)) The K_f =5xx10^(-4) mole /litre /seconds and k_b=3 xx 10^(-2) litre/mole /seconds the equilibrium concentration of M is