Home
Class 11
PHYSICS
A steel rod of length l(1) = 30 cm and t...

A steel rod of length `l_(1) = 30 cm` and two identical brass rod of length `l_(2)= 20 cm` each support a light horizontal platform as shown in Fig. Cross-sectional area of each of the three rods is `A = 1 cm^(2)`. A vertically downward force `F= 5000 N` is applied on the platform. Young's modulus of elasticity for steel `Y_(s)=2xx10^(11)Nm^(-2)` and brass `Y_(b) = 1 xx 10^(11) Nm^(-2)`. Find stress (in `MPa`) developed in a. Steel rod b. Brass rod

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A structural steel rod has a radius r(=10 mm) and a length l(=1 m). When a force F(= 100 kN) is applied, it stretches it along its length. Young's modulus of elasticity of the structural steel is 2.0xx10^(11) Nm^(-2) . What is the stress produced ?

A structural steel rod has a radius r(=10 mm) and a length l(=1 m). When a force F(= 100 kN) is applied, it stretches it along its length. Young's modulus of elasticity of the structural steel is 2.0xx10^(11) Nm^(-2) . What is the stress produced ?

The Young's modulus of steel is 1.9 xx 10^(11) Nm^(-2) . Calculate its value in dyne cm^(-2) .

A structural steel rod has a radius r =10mm and a length l.=1m When a force F=100kN is applied, it stretches it along its length. Young's modulus of elasticity of the structural steel is 2.0xx10^(11) Nm^(-2) . What is the elastic energy density of the steel rod ?

A structural steel rod has a radius r(=10 mm) and a length l(=1 m). When a force F(= 100 kN) is applied, it stretches it along its length. Young's modulus of elasticity of the structural steel is 2.0xx10^(11) Nm^(-2) . What is the elastic energy density of the steel rod ?

A structural steel rod has a radius r(=10 mm) and a length l(=1 m). When a force F(= 100 kN) is applied, it stretches it along its length. Young's modulus of elasticity of the structural steel is 2.0xx10^(4) Nm^(-2) . What is the elastic energy density of the steel rod ?

A structural steel rod has a radius r(=10 mm) and a length l(=1 m). When a force F(= 100 kN) is applied, it stretches it along its length. Young's modulus of elasticity of the structural steel is 2.0xx10^(11) Nm^(-2) . What is the elongation produced ?

A structural steel rod has a radius r(=10 mm) and a length l(=1 m). When a force F(= 100 kN) is applied, it stretches it along its length. Young's modulus of elasticity of the structural steel is 2.0xx10^(11) Nm^(-2) . What is the elongation produced ?

A brass rod of cross-sectional area 1cm^(2) and length 0.2 cm is compressed lengthwise by a weight of 5 kg . If Young's modulus of elasticity of brass is 1 xx 10^(11) N//m^(2) and g=10 m//sec^(2) , then increase in the energy of the rod will be

A brass rod of cross-sectional area 1cm^(2) and length 0.2 m is compressed lengthwise by a weight of 5 kg. if young's modulus of elasticity of brass is 1xx10^(11)N//m^(2) and g=10m//sec^(2) then increase in the energy of the rod will be