Home
Class 11
PHYSICS
In an experiment , the following observa...

In an experiment , the following observations were recorded:
`L = 2.820 m , M = 3.00 kg , l = 0.087 cm , diameter , D = 0.041 cm`. Taking ` g = 9.81 m s^(-2)` and using the formula , `Y = ( 4MgL)/( pi D^(2) l)` , find the maximum permissible error in `Y`.

A

`7.96%`

B

`4.56%`

C

`6.50%`

D

`8.42%`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • TRANSMISSION OF HEAT

    ERRORLESS |Exercise ET Self Evaluation Test|23 Videos
  • VECTORS

    ERRORLESS |Exercise Exercise|223 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In an experiment for determining the value of acceleration due to gravity (g) using a simpe pendulum , the following observations were recorded: Length of the string (l) = 98.0 cm Diameter of the bob (d) = 2.56 cm Time for 10 oscillations (T) = 20.0 s Calculate the value of g with maximum permissible absolute error and the percentage relative error.

If L = 2.01 m +- 0.01 m , what is 3L?

In an experiment for measurement of young's modulus, following readings are taken. Load = 3.00 kg, length = 2.820 m, diameter = 0.041 cm and extension = 0.87. We shell determine the percentage error in measurement of Y.

In resonance tube experiment , the velocity of sound is given by v = 2 f_(0) ( l_(2) - l_(1)) . We found l_(1)=25.0 cm and l_(2)=75.0 cm . If there is no error in frequency, what will be the maximum permissible errror in the speed of sound ? (Take f_(0) = 325 Hz )

If the measured value of resistance R = 1.05 Omega , wire diameter d = 0.60 mm , and length l = 75.3 cm , then find the maximum permissible error in resistivity , rho = ( R ( pi d^(2) // 4)) /( l) .

How many electrons in a given atom can have the following quantum numbers ? (a) n = 3, l = 1 (b) n = 3, l = 2, m_l = 0 (c ) n = 3, l = 2, m_l = +2, m_s = + 1/2 (d) n = 3 .

If l_(1) = (10.0 pm 0.1) cm and l_(2) = (9.0 pm 0.1) cm , find the their sum , difference and error in each .

In Searle's exp to find Young's modulus, the diameter of wire is mesured as D=0.05cm length of wire is L=125cm , and when a weight, m=20.0 kg is put, extension in wire was found to be 0.100cm . Find maximum permissible percentage error in Young's modulus ( Y )

Describe the orbital with the following quantum numbers : (i) n = 1, l = 0 " " (ii) n = 2, l = 1, m = 0 (iii) n = 3, l = 2 " " (iv) n = 4, l = 1 (v) n = 3, l = 0, m = 0 " " (vi) n = 3, l = 1 .

If measured value of resistance R = 1.05Omega wire diameter d = 0.60 mm and length l = 75.3 cm If maximum error in resistance measurment is 0.01 Omega and least count of diameter and length measuring device are 0.01 mm and 0.1cm respectively then find max permissible error in resistiviry rho=(R((pid^(2))/(4)))/(l) .

ERRORLESS -UNITS, DIMENSION & MEASUREMENTS-All Questions
  1. The period of oscillation of a simple pendulum in the experiment is re...

    Text Solution

    |

  2. The length of a cylinder is measured with a meter rod having least cou...

    Text Solution

    |

  3. In an experiment , the following observations were recorded: L = 2.8...

    Text Solution

    |

  4. According to Joule's law of heating , heat produced H = I^(2) Rt, wher...

    Text Solution

    |

  5. If there is a positive error of 50% in the measurement of velocity of...

    Text Solution

    |

  6. A physical quantity P is given by P = (A^(3) B^(1//2))/( C^(-4) D^(3//...

    Text Solution

    |

  7. If L=2.331cm,B=2.1cm, then L+B=

    Text Solution

    |

  8. The number of significant figures in all the given numbers 25.12, 2009...

    Text Solution

    |

  9. If the length of rod A is 3.25 pm 0.01 cm and that of B is 4.19 pm 0.0...

    Text Solution

    |

  10. A physical quantity is given by X=M^(a)L^(b)T^(c). The percentage erro...

    Text Solution

    |

  11. A physical quantity A is related to four observable a,b,c and d as fol...

    Text Solution

    |

  12. If the acceleration due to gravity is 10ms^(-2) and unit of length and...

    Text Solution

    |

  13. If L,C and R represent inductance, capacitance and resistance respecti...

    Text Solution

    |

  14. Number of particles is given by n=-D(n(2)-n(1))/(x(2)-x(1)) crossing a...

    Text Solution

    |

  15. With the usual notations the following equation S(t)=u+1/2a(2t-1) is

    Text Solution

    |

  16. If the dimenisons of length are expressed as G^(x)c^(y)h^(z), where G,...

    Text Solution

    |

  17. A highly rigid cubical block A of small mass M and side L is fixed rig...

    Text Solution

    |

  18. The pairs of physical quantities that have the same dimensions is (are...

    Text Solution

    |

  19. The speed of light ( c), gravitational constant (G) and plank's consta...

    Text Solution

    |

  20. If the constant of gravitation (G) , Planck's constant (h) and the vel...

    Text Solution

    |