Home
Class 12
PHYSICS
If it takes 5 minutes to fill a 15 litre...

If it takes 5 minutes to fill a 15 litre bucket from a water tap diameter `(2)/(sqrt(pi))` cm then the raynolds number for the flow is (density of water `=10^(3)kg//m^(3)` and viscosity of water `=10^(-3)Pa`.s) close to

A

`11,000`

B

`550`

C

`1100`

D

`5500`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

`(dm)/(dt)=rhoAV`
`15/(5xx60)=10^(3)xxpi(1/(sqrt(pi)))^(2)xx10^(-4)V`
`V=0.05m//s`
`R_(e)=(rhoVD)/(eta)`
`=(10^(3)xx0.5xx2/(sqrt(pi))10^(-2))/(10^(-3))`
`=5500`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

If it takes 5 minutes to fill a 15 litre bucket from a water tap diameter (a)/(sqrt(pi)) cm then the raynolds number for the flow is (density of water =10^(3)kg//m^(3) and viscosity of water =10^(-3)Pa .s) close to

The volume of water molecule is Take, density of wter is 10^(3) kg m^(-3) and avogadros' number =610^(23) "mole"^(-1))

The rate of water gushing out of a pipe of radius 5 cm is 100 L m i n^(-1) . The Reynolds number for the flow is of the orderof [density of water = 1000 kg m^(-3) ,coefficient of viscosity of water = 1m Pa s ]

The density of water is 10^(3) kg//m^(3) . Estimate the size ("in" Å) of a water molecule.

A boat floats on water with three fourth of its volume inside water. Density of water is 10^(3)kg//m^(3) find the density of the material of the boat.

The maximum average velocity of water in a tube of diameter 2 cm so that the flow becomes laminer is [Viscosity of water is 10^(-3)N m^(-2)s^(-1)]

Relative density of silver is 10.8. The density of water is 10^3(kg)/(m^3 . What is the density of silver in SI.

Calculate the depth of water at which a bubble of air would just float. Density of water =1000 kg^(-3) and density of air = 1.29 kg ^(-3) . Atmospheric pressure = 10^(5) pa.