Home
Class 9
PHYSICS
Find the pressure at a depth of 10 m in ...

Find the pressure at a depth of 10 m in water in water if the atmspheric pressure is 100 kPa.
`[1Pa=1N//m^(2)][100Kpa10^(5)N//m^(2)=1atm.]`

Text Solution

Verified by Experts

Depth 'h' =10 m , Atmospheric pressure `P_(@)=100kPa`
`" Density of water "rho=1gm//cm^(3)=1kg//m^(3)`
Pressure at a depth 'h' is P `=P_(@)+hrhog=100+10xx1xx9.8=100+98=198kPa`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • FLOATING BODIES

    VGS PUBLICATION-BRILLIANT|Exercise QUESTIONS GIVEN IN THE LESSON|10 Videos
  • FLOATING BODIES

    VGS PUBLICATION-BRILLIANT|Exercise ESSENTIAL MATERIAL FOR EXAMINATION PURPOSE (2 Mark Questions)|4 Videos
  • FLOATING BODIES

    VGS PUBLICATION-BRILLIANT|Exercise APPLICATION TO DAILY LIFE, CONCERN TO BIODIVERSITY|1 Videos
  • CHEMICAL REACTIONS AND EQUATIONS

    VGS PUBLICATION-BRILLIANT|Exercise ESSENTIAL MATERIAL FOR EXAMINATION PURPOSE|1 Videos
  • MOTION

    VGS PUBLICATION-BRILLIANT|Exercise OBJECTIVE TYPE QUESTIONS|65 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

For every 10 meters depth in water pressure increases by -

Find the pressure to be applied to increase the density of water by 1% if the bulk modulus of water is 2.2xx10^(9)Nm^(-2) .

Volume of 10^(-3)m^(3) water is subjected to a pressure of 10 atmosphere. The change in volume is 10^(-6)m^(3) . Find the bulk modulus of water. (Atomospheric pressure =1xx10^(5)Nm^(-2) )

The pressure exerted by a mass of 'x' mg resting on the area of 1.00 cm^2 is 1.00 Pa, then 'x' is