Home
Class 12
PHYSICS
The approximate wavelength of a photon o...

The approximate wavelength of a photon of energy `2.48 eV` is

A

500 Å

B

5000 Å

C

2000 Å

D

1000 Å

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTRON, PHOTON, PHOTOELECTRIC EFFECT AND X-RAYS

    ERRORLESS |Exercise Cathode Rays and Positive Rays|11 Videos
  • ELECTRON, PHOTON, PHOTOELECTRIC EFFECT AND X-RAYS

    ERRORLESS |Exercise Photon and Photoelectric Effect|4 Videos
  • ELECTRO MAGNETIC INDUCTION

    ERRORLESS |Exercise SET|20 Videos
  • ELECTRONICS

    ERRORLESS |Exercise Selv Evaluation Test|23 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What is the wavelength of a photon of energy 1 eV?

The momentum of a photon with energy 20 eV is

Find frequency of a photon of energy 3.3 eV?

Find the momentum and frequency of a photon of energy 2.4 eV .

Statement-1: The smaller the wavelength of a photon, the more energy it has. Statement-2: The smaller the wavelength of a photon, the more momentum it has.

Calculate the wavelength of photon having energy 5eV.

What is the wavelength of (a) a photon with energy 1.00 eV, (b) an electron with energy 1.00 eV and (c) a photon of energy 1.00 GeV?

Frequency of photon having energy 66 eV is

Find the effectiveness of a photon of energy 5 eV.

When photon of energy 25eV strike the surface of a metal A, the ejected photelectron have the maximum kinetic energy photoelectrons have the maximum kinetic energy T_(A)eV and de Brogle wavelength lambda_(A) .The another kinetic energy of photoelectrons liberated from another metal B by photons of energy 4.76 eV is T_(B) = (T_(A) = 1.50) eV .If the de broglie wavelength of these photoelectrons is lambda_(B) = 2 lambda_(A) then i. (W_(B))_(A) = 2.25 eV II. (W_(0))_(B) = 4.2 eV III T_(A) = 2.0 eV IV. T_(B) = 3.5 eV