Home
Class 7
MATHS
An elevator is 25 m below the ground lev...

An elevator is 25 m below the ground level and it ascends at the rate of `5m/min` . Find the time takenby it to reach 50 m above the ground.

Text Solution

Verified by Experts

rate=5m/min
V=5m/min
Diatance=25+50=75m
Time=distance/rate=75/5=15 min.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An elevator descends into a mine shaft at the rate of 5m/min. If the descent starts from 15m above the ground level, how long will it take to reach -250m.

An elevator descends into a mine shaft at the rate of 6 m//min . If the descent starts frm 10m above the ground level, how long will it take to reach -350 m.

An elevator descends into a mine shaft at the rate of 6 m/min. If the descent starts from 10 m above the ground level, how long will it take to reach – 350 m.

An elevator descends into a mine shaft at the rate of 6 m/min. If the descent starts from 20 m above the ground level, how long will it take to reach 370 m ?

An elevator descends into an mine shaft at the rate of 6m/min. If the descent starts from 10m above the ground level,how long will it take to reach -350 m.

A ball is thrown horizontally from a point 100 m above the ground with a speed of 20 m/s. Find a. the time it takes to reach the ground, b. the horiontal distance it travels before reaching the ground, c. the velocity (direction and magnitude) with which it strikes the ground.

A ball is thrown horizontally from a point 100 m above the ground with a speed of 20 m/s. Find a. the time it takes to reach the ground, b. the horiontal distance it travels before reaching the ground, c. the velocity (direction and magnitude) with which it strikes the ground.

A balloon is going vertically upwards with a velocity of 10 m//s . When it is 75 m above the ground, a stone is gently relesed from it. The time taken by the stone to reach the ground is (g=10 m//s^(2))