Home
Class 11
PHYSICS
In the Fig. shown a time dependent force...

In the Fig. shown a time dependent force F expressed as `F=kt` is applied on a block of mass 5 kg. Coefficient of static and kinetic friction is `mu_(s)=0.4` and `mu_(k)=0.3`. Motion begins when `t=2` sec draw a acceleration vs time graph for block. `(m=5 kg, mu_(s)=0.4, mu_(k)=0.3)`

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • FORCE ANALYSIS

    ANURAG MISHRA|Exercise level 1|103 Videos
  • FORCE ANALYSIS

    ANURAG MISHRA|Exercise Level-2|73 Videos
  • FORCE ANALYSIS

    ANURAG MISHRA|Exercise Matching type|13 Videos
  • DESCRIPTION OF MOTION

    ANURAG MISHRA|Exercise Level-3|34 Videos
  • IMPULSE AND MOMENTUM

    ANURAG MISHRA|Exercise matching|3 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block of mass M is sliding down the plane. Coefficient of static friction is mu_(s) and kinetic friction is mu_(k) . Then friction force acting on the block is :

In the figure shown, if friction coefficient of block 1 kg and 2kg with inclined plane is mu_(1) = 0.5 and mu_(2) = 0.4 respectively, then

A force F=2t is spplied at t=0 sec to the block of mass m placed on a rough horizontal surface. The coefficient of static and kinetic friction between the block and surface are mu_S and mu_k rspectively. Which of the following graphs best represents the acceleration vs time of the block (mu_Sgtmu_k) ?

Coefficient of kinetic friction and coefficient of static friction between two blocks is mu_(k) and mu_(s) respectively. In general

In Fig the block are at rest a force of 10 N act on the block of 4 kg mass .The coefficient of staic friction and the coefficient of kinetic friction are mu_(s) = 0.2 and mu_(s) = 0.15 for both the surface in contact The magnitudeof frcition force acting between the surface of contact between the 2 kg and 4 kg block in this situation is

A block of mass 5kg is resting on a rough surface as shown in the figure. It is acted upon by a force of F towards right. Find frictional force acting on block when F = 5N ( mu_(s) =0.6 , mu_(k) = 0.5)

If the friction coefficient between the blocks are mu_(s) = 0.52 and mu_(k) = 0.50 , in how much time , the upper block will lose contact with the lower block.

A block mass m = 2 kg is accelerating by a force F = 20 N applied on a smooth light pully as shown in fig 7.86 If the coefficient of kinetic friction between the block and the surface is mu = 0.3 find its acceleration

A block of mass m is placed over a rogh surface with coefficents of static and kinetic as mu_(s) and mu _(k) . A force F is applied to move block .Surface f is the force of fricty=tion between block and ound . Then chose the wrong opition (s).

ANURAG MISHRA-FORCE ANALYSIS-Example
  1. Find the contact force on the 1 kg block.

    Text Solution

    |

  2. Blocks A and Bin the Fig. 2E.46 .(a) are connected With a string of ne...

    Text Solution

    |

  3. In the Fig. shown a time dependent force F expressed as F=kt is applie...

    Text Solution

    |

  4. m=20 kg, mu(s)=0.5, find friction on block.

    Text Solution

    |

  5. Find theta at which slipping will start. mu(s) is coefficient of stati...

    Text Solution

    |

  6. Blocks are given velocities as shown at t=0, find velocity and positio...

    Text Solution

    |

  7. Find acceleration of blocks F=40 N

    Text Solution

    |

  8. Find Force acting on object B.

    Text Solution

    |

  9. If a force of 60N is applied on the upper block will the two blocks mo...

    Text Solution

    |

  10. Find maximum force for which they can move together

    Text Solution

    |

  11. Coefficient of friction between 5 kg and 10 kg block is 0.5. If fricti...

    Text Solution

    |

  12. An object is given a quick push up an inclined plane. It slides up and...

    Text Solution

    |

  13. A time varying for F=10 sqrt(2) t starts acting on the 3 kg block lept...

    Text Solution

    |

  14. A block of mass 3 kg slides on a rough fixed inclined plane of 37^(@) ...

    Text Solution

    |

  15. A car has headlight which can illuminate a horizontal straight road in...

    Text Solution

    |

  16. A block of mass 2 kg is placed on the floor (mu=0.4). A horizontal for...

    Text Solution

    |

  17. In Fig block 1 is placed on top of block 2 .Both of then have a mass o...

    Text Solution

    |

  18. A block of mass m rests on a rough floor . The coefficient of friction...

    Text Solution

    |

  19. A block of mass m rests on a bracket of mass M. The coefficients of fr...

    Text Solution

    |

  20. A block of mass m is supported on a rough wall by applying a force in ...

    Text Solution

    |