Home
Class 8
MATHS
Flying to Kampala with a tailwind a plan...

Flying to Kampala with a tailwind a plane averaged 158 km/h. On the return trip the plane only averaged 112 km/h while flying back into the same wind. Find the speed of the wind and the speed of the plane in still air.

Text Solution

Verified by Experts

Let the speed of the plane in still air is `u` km/h and speed of wind is `v` km/h.
Then,
`u+v = 158 and u-v = 112`
`=>u+v+u-v = 158+112`
`=>2u = 270 => u = 135`
`:. v = 158-135 = 23`
Therefore, the speed of the plane in still air is `135` km/h and speed of wind is `23` km/h.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A car driver travels from the planes to a hill station . Which are 200 km apart at an average speed of 40 km/h . In the return trip he covers the same distance at an average speed of 20 km/h . The average speed of the car over the entire distance of 400 km is

A car driver travels from the plains to a hill station, which are 200 km apart at an average speed of 40 km/h. In the return trip he covers the same distance at an average speed of 20 km/h. The average speed of the car over the entire distance of 400 km is

The average speed of a person in driving to school is 30 km//h . On the return trip along the same rout, the average speed is 25 km//h . What is the average speed for the round trip to the school ?

A student goes to school at a speed of 4km/h and return back to home at a speed of 6km/h , then average speed of the student is

An aeroplane flies along the four sides of a square at the speeds of 200, 400, 600 and 800 km/h. Find the average speed of the plane around the field.

Shantanu covers a certain distance by car driving at 35 km/h and he returns back to the starting point riding on a scooter with a speed of 25 km/h. Find the average speed for the whole journey.

Kiran covers a certain distance 80 km/h and returns back to the same point at 20 km/h. Then, the average speed during the whole journey be

A train goes from P to Q with an average speed of u km/h and returns from Q to P with an average speed of v km/h. What is its average speed for the entire journey in km/h?