Home
Class 11
PHYSICS
A electron and a proton are detected in ...

A electron and a proton are detected in a cosmic ray experiment, the electron with K.E. of 5eV and the proton with K.E. of 50e. Find the ratio of their speeds.
Given `m_(e)=911xx10^(31)kg and m_(p)-1.67xx10^(27)kg `

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, POWER AND ENERGY

    SL ARORA|Exercise TYPE C Potential Energy of a Spring|4 Videos
  • WORK, POWER AND ENERGY

    SL ARORA|Exercise TYPE D Based of Power|13 Videos
  • WORK, POWER AND ENERGY

    SL ARORA|Exercise Problem for Self Practice|12 Videos
  • Work, Energy and power

    SL ARORA|Exercise EXERCISE|415 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An electron and a proton are detected in a cosmic ray experiment, the first with kinetic energy 10 keV, and the second with 100 keV. The ratio of their speeds is (where m_e and m_p are masses of electron and proton respectively)

An electron and a proton are detected in a cosmic ray experiment, the first with kinetic energy 10 keV and second with 100keV. Which is faster, the electron or proton ? Obtain the ratio of their speeds. Take mass of electron 9.11xx10^(-31)kg . Mass of proton =1.67xx10^(-27)kg and 1eV=1.6xx10^(-19)J.

An electron and a proton are detected in a cosmic ray experiment, the first with kinetic energy 10 keV, and the second with 100 keV. Which is faster, the electron or the proton ? Obtain the ratio of their speeds. (Electron mass =9.11xx10^(-31) kg , proton mass =1.67xx10^(-27) kg, 1 eV=1.60xx10^(-19) J) .

The distance between the electron and proton in hydrogen atom is 5.3xx10^(-11) m. Determine the magnitude of the ratio of electrostatic and gravitational force between them. Given m_(e)=9.1xx10^(-31) kg, m_(p)=1.67xx10^(-27) kg, e=1.6xx10^(-19) C " and " G=6.67xx10^(-11) Nm^(2) kg^(2) .

Caluculate the density of uranium -235 nucleus. Given m_(n) = m_(p) = 1.67xx10^(-27) kg .

Calculate the equivalent energy of electrons and proton at rest. Given that mass of electron =9.1xx10^(-31)kg and mass of proton =1.673xx10^(-27)kg .

Calculate the de-Broglie wavelength of an electron of kinetic energy 100 eV. Given m_(e)=9.1xx10^(-31)kg, h=6.62xx10^(-34)Js .

At what velocity ratio are the wavelengths of an electron and a proton equal? (m_(e)=9.1xx10^(-28)g and m_(p)=1.6725xx10^(-24)g

SL ARORA-WORK, POWER AND ENERGY-TYPE B Based on K.E.,
  1. The momentum of a body of masss of 5kg is 500kg ms^(-1). Find the its...

    Text Solution

    |

  2. A bullet of mass 20g is found is found to pass two points 30cm apart i...

    Text Solution

    |

  3. A force fo 3000 dyne acts on a body of mass 400g for 10s. Find the kin...

    Text Solution

    |

  4. A body having masss oif 100g is allowed to fall freely under the actio...

    Text Solution

    |

  5. A electron and a proton are detected in a cosmic ray experiment, the e...

    Text Solution

    |

  6. A neutron of mass 1.66xx10^(-27)kg is moving with a speed of 7xx10^(5)...

    Text Solution

    |

  7. A body of masss 1kg is allowed to fall freely under gravity. Find the ...

    Text Solution

    |

  8. Two bodies of masses 1g and 16g are moving with equal kinetic energies...

    Text Solution

    |

  9. If the momentum of a body is increased by 50%, then what will be the p...

    Text Solution

    |

  10. The kinetic energy of a body decreases by 19%. What is the percentage ...

    Text Solution

    |

  11. A running man has half the KE that a body of half his mass has. The ma...

    Text Solution

    |

  12. While catching a cricket ball of mass 200g moving with a velocity of 2...

    Text Solution

    |

  13. A man of 60kg jumps to a height of 1.0m. What is the potential energy ...

    Text Solution

    |

  14. A vehicle of mass 15 quintal climbs up a hill 200 m high. It then move...

    Text Solution

    |

  15. A stone of mass 0.4kg is thrown vertically up with a speed of 9.8ms^(-...

    Text Solution

    |

  16. A ball is throuwn vertially up with a velcity of 20ms^(-1). At height ...

    Text Solution

    |

  17. 230 joules were spent inlifting a 10kg wieight to a height of 2m. Calc...

    Text Solution

    |

  18. Calculate the worked done in lifting a 300N weight to a height of 10m ...

    Text Solution

    |

  19. A ball is dropped from rest from a height of 0m. If it loses 20% of it...

    Text Solution

    |

  20. A 3.0kg block has a speed of 2m//s A and 6m//s at B. If the distance f...

    Text Solution

    |