Home
Class 11
CHEMISTRY
Calculate the current (in mA) required t...

Calculate the current (in mA) required to deposite 0.195g of platinum metal in 5.0 hours from a solution of `[PtCl_6^(2-)`:(Atomic mass:Pt=195)

A

310

B

31

C

21.44

D

5.36

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROCHEMISTRY

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 1 (Q.1 To Q.30)|1 Videos
  • ELECTROCHEMISTRY

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 1 (Q.91 To Q.120)|1 Videos
  • DILUTE SOLUTION

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Match The Column|1 Videos
  • GASEOUS STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the current ( in Ma) required to deposit 0.195 g of platinum metal in 5.0 hours from a solution of PtCl_(6)^(2-) : ( Atomic weight : pt = 195 )

Calculate the electric current required to deposit 0.972 g of chromium in three hours. ECE of chromium is 0.00018 g C^(-1)

Calculate the electric current required to deposit 0.972 g of chromium in 3 hours . ECE of chromium is 0.00018 g C^(-1)

Calculate the number of coulombs required to deposit 50 g of silver at cathode from silver nitrate solution. (Atomic mass of silver = 108)

Calculate the strength of the current required to deposit 1.2 g magnesium from molten MgCl_(2) in hour . [1F= 96,500Cmol^(-1), ("atomic mass"): Mg =24.0 u]

What will be the current required to deposited on the cathode 39.4 g gold/hour from a solution containing a salt of gold (III)?