Home
Class 11
CHEMISTRY
An aqueous solution containing 1M each ...

An aqueous solution containing `1M` each of `Au^(3+),Cu^(2+),Ag^(+),Li^(+)` is being electrolysed by using inert electrodes. The value of standard potentials are `:`
`E_(Ag^(+)//Ag)^(@)=0.80 V,E_(Cu^(+)//Cu)^(@)=0.34V` and `E_(Au^(+3)//Au)^(@)=1.50,E_(Li^(+)//Li)^(@)=-3.03V`
will increasing voltage, the sequence of deposition of metals on the cathode will be `:`

A

Li,Cu,Ag,Au

B

Cu,Ag,Au

C

Au,Ag,Cu

D

Au,Ag,Cu,Li

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROCHEMISTRY

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 1 (Q.1 To Q.30)|1 Videos
  • ELECTROCHEMISTRY

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 1 (Q.91 To Q.120)|1 Videos
  • DILUTE SOLUTION

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Match The Column|1 Videos
  • GASEOUS STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An aqueous solution containing 1 M each of Au^(3+),Cu^(2+),Ag^+, Li^(+) is being electrolysed by using inert electrodes . The value of standard potentials are E_(Ag^+//Ag)^@=0.80V,E_(cu^+//Cu)^@=0.34V and E_(Au^(3+)//Au)^@ = 1.50 V, E_(Li^+//Li)^@=-3.03V with increasing voltage , the sequence of deposition of metals on the cathode will be

A solution containing one mole per litre of each Cu(NO_(3))_(2), AgNO_(3), Hg_(2)(NO_(3))_(2) is being electrolysed by using inert electrodes. The values of standard electrode potentials in volts (reduction potentials) are Ag^(+)//Ag = +0.80 V, HG_(2)^(2+)//Hg = +0.79 V Cu^(+)//Cu = +0.34 V, Mg^(2+)//Mg = -2.37 V With increasing valtage, the sequence of deposition of metals on the cathode will be

An aqueous solution containing one mole per litre of each Cu(NO_(3))_(2), AgNO_(3),Hg(NO_(3))_(2) is being electrolysed using inert electrodes. The values of standard electrdoe potential in volts (reduction potential) are Ag|Ag^(+)=+0.80 2Hg|Hg^(2+)=+0.79 Cu|Cu^(2+)=+0.34 Mg|Mg^(2+)=-2.37 With increasing voltage, the sequence of deposition of metals on cathode will be

Four different solution containing 1M each of Au^(+3), Cu^(+2), Ag^(+), Li^(+) are being electrolysed by using inert electrodes. In how many samples, metal ions would be deposited at cathode? ["Given :" E_(Ag^+//Ag)^(0) = 0.8, E_(Au^(+3)//Au)^(0) = 1.00 V E_(Cu^(+2)//Cu)^(0) = 0.34 V, E_(Li^(+)//Li)^(0)= -3.03 V ]