what is the standard electrode potential for the reduction of HClO? `HClO(aq)+H^+(aq+2e^(-)toCl^(-)(aq)+H_2O(l)` Given: `Cr^2(aq)toCr^(3+)(aq)+e^(-),E^(@)=0.41V` `HClO(aq)+H^+(aq)+2Cr^(2+)(aq)to2Cr^(3+)(aq)+H_2O(l),E^(@)=1.80`
A
1.39
B
1.54
C
1.22
D
0.9
Text Solution
Verified by Experts
The correct Answer is:
A
Topper's Solved these Questions
ELECTROCHEMISTRY
NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 1 (Q.1 To Q.30)|1 Videos
ELECTROCHEMISTRY
NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 1 (Q.91 To Q.120)|1 Videos
DILUTE SOLUTION
NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Match The Column|1 Videos
Given the listed standard electrode potentials, what is E^(@) for the cell: 4BiO^+(aq)+3N_2H_5^+(aq)to4Bi(s)3N_2(g)+4H_2O)l)+7H^+(aq) N_2(g)+5H^+(aq)+4e^(-)toN_2H_5^+(aq),E^(@)=-0.23V BiO^+(aq)+2H^+(aq)+3e^(-)toBi(s)+H_2O(l),E^(@)=+0.32V
Standard electrode potential data are useful for understanding the suitability of an oxidant in a redox titration. Some half cell reaction and their standard potentials are given below: MnO_(4)^(-)(aq) +8H^(+)(aq) +5e^(-) rarr Mn^(2+)(aq) +4H_(2)O(l) E^(@) = 1.51V Cr_(2)O_(7)^(2-)(aq) +14H^(+) (aq) +6e^(-) rarr 2Cr^(3+)(aq) +7H_(2)O(l), E^(@) = 1.38V Fe^(3+) (aq) +e^(-) rarr Fe^(2+) (aq), E^(@) = 0.77V CI_(2)(g) +2e^(-) rarr 2CI^(-)(aq), E^(@) = 1.40V Identify the only incorrect statement regarding quantitative estimation of aqueous Fe(NO_(3))_(2)
The standard electrode potential for the following reaction is +1.33 V. What is the potential at pH=2.0? Cr_(2)O_(7)^(2-)(aq,1M)+14H^(+)(aq)+6e^(-)to2Cr^(3+)(aq,1M)+7H_(2)O(l)
The standard electrode potential for the following reaction is +1.33V . What is the potential at pH =2.0 ? Cr_(2)O_(7)^(2-)(aq,1M)+14H^(+)(aq)+6e^(-) rarr 2Cr^(3+)(aq. 1M)+7H_(2)O(l)
Given these standard reduction potentials, what is the standard reduction potential for Co^(3+)(aq) + 3e^(-) rightarrow Co(s) ? Co^(3+)(aq) + e^(-) rightarrow Co^(2+)(aq) E^(@) = 1.82V Co^(2+)(aq) + 2e^(-) rightarrow Co(s) E^(@) = -0.28V
The standard reduction potentials at 298K for the following half cells are given : ZN^(2+)(aq)+ 2e^(-)Zn(s) , E^(@) = - 0.762V Cr^(3+)(aq)+ 3e^(-) Cr(s) , E^(@) = - 0.740V 2H^(+) (aq)+2e^(-) H_(2)(g) , E^(@)= 0.000V Fe^(3+)(aq)+ e^(-) Fe^(2+)(aq) , E^(@) = 0.770V which is the strongest reducing agent ?