Home
Class 11
PHYSICS
As shown in Fig. three blocks connected ...

As shown in Fig. three blocks connected together lie on a horizontal frictionless table and pulled to the right with a force F = 50 N. If `m_(1)=5kg, m_(2)=10kg` and `m_(3)=15kg`, find the tensions `T_(1)` and `T_(2)`.

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION : FRICTION

    SL ARORA|Exercise Problems|17 Videos
  • LAWS OF MOTION : FRICTION

    SL ARORA|Exercise Self Practice|95 Videos
  • Laws of Motion

    SL ARORA|Exercise Exercise|627 Videos
  • Mathematical tools

    SL ARORA|Exercise Exercise|20 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Three block are connected as shown, on a horizontal frictionless table and pulled to the right with a force T_(3) = 60 N. If m_(1) = 10 kg , m_(2) = 20 kg and m_(3) = 30 kg, the tension T_(2) is-

Three blocks are connected as shown in the figure If m_(1)=5kg, m_(2)=10kg and m_(3)=15kg , find the tension T_(1) given that T_(3)=60N

Three blocks of masses m_(1),m_(2) and m_(3) are connected by massless strings as shown on a frictionless table. They are pulled with a force T_(3)=40N . If m_(1)=10kg,m_(2)=6kg and m_(3)=4kg the tension T_(2) will be

Three blocks of masses m _ 1 , m _ 2 and m_ 3 are connected by mass less string as shown kept on a frictionless table. They are pulled with a force T _ 3 = 40 N. If m _ 1 = 10 kg, m _ 2 = 6 kg and m _ 3 = 4kg , the tension T _ 2 will be

Three blocks are connected as shown in the fig on a horizontal frictionless table if m_(1)=1kg, m_(2)=8kg, m_(3)=27 kg and T_(3)=36N, T_(2) will be:

Three blocks are connected as shown in figure on a horizontal frictionless table. If m_(1)=1kg , m_(2)=8kg , m_(3)=27kg and T_(3)=36N , T_(2) will be.

As shown in Fig. three masses m, 3m and 5m connected together lie on a frictionless horizontal surface and pulled to the left by a force F. The tension T_(1) in the first string is 24 N. Find (i) acceleration of the system, (ii) tension in the second string, and (iii) force F.

Three blocks are connected by strings as shown in and are pulled by a force T_(3)=60N if m_(1)=10 kg, m_(2)=20 kg and m_(3)=30 kg calculate the acceleration of the system and T_(1) and T_(2)

SL ARORA-LAWS OF MOTION : FRICTION-Self Practice
  1. As shown in Fig. three blocks connected together lie on a horizontal f...

    Text Solution

    |

  2. A force acts for 10 s on a body of mass 10 kg after which the force ce...

    Text Solution

    |

  3. A truck starts from rest and rolls down a hill with a constant acceler...

    Text Solution

    |

  4. A force of 5N gives a mass m(1), an acceleration of 8 m//s^(2), and a ...

    Text Solution

    |

  5. A body of mass 1 kg is acted upon by a force of 4000 dyne. As a result...

    Text Solution

    |

  6. A motor car of mass 20 quintal moving with velocity of 60 kmh^(-1), b...

    Text Solution

    |

  7. In an X-ray machine an electron is subjected to a force of 10^(-23) N ...

    Text Solution

    |

  8. A stone of mass 5kg falls from the top of a cliff 50m high and buries ...

    Text Solution

    |

  9. A bus starts from rest accelerating unifromly with 4 ms^(-2) . At t =...

    Text Solution

    |

  10. A motor car running at the rate of 7ms^(1) can be stooped by applying ...

    Text Solution

    |

  11. A force of 50N is inclined to the vertical at an angle of 30^(@) Find ...

    Text Solution

    |

  12. A sooterist moving with a speed of 36kmh^(-1) sees a child standing in...

    Text Solution

    |

  13. A ship of mass 3xx10^7kg initially at rest, is pulled by a force of 5x...

    Text Solution

    |

  14. A body of mass 5 kg is acted upon by two perpendicular forces of 4 N a...

    Text Solution

    |

  15. Forces of 5sqrt2 and 6sqrt2N are acting on a body of mass 1000 kg at a...

    Text Solution

    |

  16. A bullet of mass 50g moving with a speed of 500 ms^(-1) is brought to ...

    Text Solution

    |

  17. A cricket ball of mass 150 kg is moving with a velocity of 12 m//s and...

    Text Solution

    |

  18. A hammer weighing 3 kg moving with a velocity of 10ms^(-1) strikes aga...

    Text Solution

    |

  19. A rubber ball of mass 50g falls from a height of 100cm and rebounds to...

    Text Solution

    |

  20. Two billiard balls each of mass 0 .05 kg moving in opposite directions...

    Text Solution

    |

  21. A machine gun has a mass of 20kg It fires 30g bullets at the rate of 4...

    Text Solution

    |