Home
Class 11
PHYSICS
A bus starts from rest accelerating uni...

A bus starts from rest accelerating unifromly with `4 ms^(-2)` . At `t = 10 s` ,a stone is dropped from the window of the bus 2 m high . If `g = 10 m//s^(2)` , what are the magnitude of velocity and acceleration of the stone at 10 .2 s ?

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
(i) `40.04ms^(-1)` (ii) `10ms^(-2)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION : FRICTION

    SL ARORA|Exercise Problems|17 Videos
  • Laws of Motion

    SL ARORA|Exercise Exercise|627 Videos
  • Mathematical tools

    SL ARORA|Exercise Exercise|20 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A truck starts from rest and accelerate uniformly with 2 ms^(-2) . At t = 10 s a stone is dropped by a person standing on the top of the truck (6 m high from ground) . What are the (a) veloctiy and (b) acceleration of the stone at t = 11 s ? Neglect air resistance .

A car starts from rest and accelerates uniformly with 2 ms^(-2) . At t = 10 s, a stone is dropped out of the window 1 m high of the car. What are the (i) velocity, and (ii) acceleration of the stone at t = 10.1 s? (Neglect air resistance). Take g = 9.8ms^(-2) .

A lift whose cage is 3 m high is moving up with an acceleration of 2m//s^(2) . A piece of stone is dropped from the top of the cage of the lift when its velocity is 8m/s. if g=10m//s^(2) , then the stone will reach the floor of the lift after

A balloon starts rising from ground from rest with an upward acceleration 2m//s^(2) . Just after 1 s, a stone is dropped from it. The time taken by stone to strike the ground is nearly

A bus starts form rest with an acceleration of 5 m s^(-2) A man who is on a motorcyle, 24 m behind the bust, overtakes, the bus in 2s. If the motorcyclist moves with uniform velocity, find his velocity

A car starts from rest and accelerates at 5 m/s^2 . At t = 4s, a ball is dropped out of a windown by a person sitting in the car. What is the velocity and acceleration of the ball at t = 6s?

Starting from rest a car accelerates unifromly with 3 ms^(-2) for 5 s and then moves with uniform velocity. Drwa the distance-time graph of the motion of the car upto t = 7s.

A boy standing at the top of a tower of 20 m . Height drops a stone. Assuming g = 10 ms^-2 towards north. The average acceleration of the body is.

A bus starts from rest and moves whith acceleration a = 2 m/s^2 . The ratio of the distance covered in 6^(th) second to that covered in 6 seconds is

SL ARORA-LAWS OF MOTION : FRICTION-Self Practice
  1. In an X-ray machine an electron is subjected to a force of 10^(-23) N ...

    Text Solution

    |

  2. A stone of mass 5kg falls from the top of a cliff 50m high and buries ...

    Text Solution

    |

  3. A bus starts from rest accelerating unifromly with 4 ms^(-2) . At t =...

    Text Solution

    |

  4. A motor car running at the rate of 7ms^(1) can be stooped by applying ...

    Text Solution

    |

  5. A force of 50N is inclined to the vertical at an angle of 30^(@) Find ...

    Text Solution

    |

  6. A sooterist moving with a speed of 36kmh^(-1) sees a child standing in...

    Text Solution

    |

  7. A ship of mass 3xx10^7kg initially at rest, is pulled by a force of 5x...

    Text Solution

    |

  8. A body of mass 5 kg is acted upon by two perpendicular forces of 4 N a...

    Text Solution

    |

  9. Forces of 5sqrt2 and 6sqrt2N are acting on a body of mass 1000 kg at a...

    Text Solution

    |

  10. A bullet of mass 50g moving with a speed of 500 ms^(-1) is brought to ...

    Text Solution

    |

  11. A cricket ball of mass 150 kg is moving with a velocity of 12 m//s and...

    Text Solution

    |

  12. A hammer weighing 3 kg moving with a velocity of 10ms^(-1) strikes aga...

    Text Solution

    |

  13. A rubber ball of mass 50g falls from a height of 100cm and rebounds to...

    Text Solution

    |

  14. Two billiard balls each of mass 0 .05 kg moving in opposite directions...

    Text Solution

    |

  15. A machine gun has a mass of 20kg It fires 30g bullets at the rate of 4...

    Text Solution

    |

  16. A ball of mass 20 gram hits a wall at an angle of 45^(@) with a veloci...

    Text Solution

    |

  17. Two identical billiard balls striks a rigid wall with the same speed b...

    Text Solution

    |

  18. A force acting on a body of mass 2 kg varies with time as shown in fig...

    Text Solution

    |

  19. Fig. shows an estimated force-time graph for a base ball struck by a b...

    Text Solution

    |

  20. An elevator weighing 5000 kg is moving upward and tension in the sup...

    Text Solution

    |