Home
Class 11
PHYSICS
Ten mole of hydrogen at N.T.P is compres...

Ten mole of hydrogen at `N.T.P` is compressed adiabatically so that it temperature becomes `400^(@)C`. How much work is done on the gas? Also, Calculate the increase in internal energy of the gas. Take `R=8.4J mol e^(-1)K^(-1) and gamma= 1.4`.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`-8.4 xx 10^(4) J, 8.4 xx 10^(4)J`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS

    SL ARORA|Exercise Exercise|342 Videos
  • THERMODYNAMICS

    SL ARORA|Exercise Problems from competitive examinations|22 Videos
  • Thermal Properties of Matter

    SL ARORA|Exercise Exercise|449 Videos
  • Units and Measurements

    SL ARORA|Exercise Exercise|499 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Five moles of hydrogen (gamma = 7//5) , initially at STP , is compressed adiabatically so that its temperature becomes 400^(@)C . The increase in the internal energy of the gas in kilojules is (R = 8.30 J//mol-K)

Five moles of hydrogen initially at STP is compressed adiabatically so that its temperature becomes 673K. The increase in internal energy of the gas, in kilo joule is (R=8.3J/molK, gamma =1.4 for diatomic gas)

One gm mol of a diatomic gas (gamma=1.4) is compressed adiabatically so that its temperature rises from 27^(@)C to 127^(@)C . The work done will be

2 mole of a gas at 1 bar and 300 K are compressed at constant temperature by use of a constant pressure of 5 bar. How much work is done on the gas ?

One mole of an ideal gas with gamma=1.4 is adiabatically compressed so that its temperature rises from 27^(@)C to 34^(@)C . The change in the internal energy of the gas is (R=8.3J mol^(-10k^(-1)))

If 1 gram of oxygen at 760 mm pressure and 0^(@)C has its volume double in an adiabatic change , calculate the change in internal energy. Take R=2 cal. Mol e^(-1)K^(-1)= 4.2J cal^(-1) and gamma=1.4 .

50g of oxygen at NTP is compressed adiabatically to a pressure of 5 atmosphere. The work done on the gas, if gamma =1.4 and R = 8.31 J mol^(-1)K^(-1) is

At N.T.P. one mole of diatomic gas is compressed adiabatically to half of its volume lambda=1.41. The work done on gas will be

SL ARORA-THERMODYNAMICS-Problems for self practice
  1. One gram mole of an ideal gas at N.T.P is first expanded isothermally ...

    Text Solution

    |

  2. Calculate work done to compress isothermally 1g of hydrogen gas at N.T...

    Text Solution

    |

  3. Ten mole of hydrogen at N.T.P is compressed adiabatically so that it t...

    Text Solution

    |

  4. If 1 gram of oxygen at 760 mm pressure and 0^(@)C has its volume doubl...

    Text Solution

    |

  5. A sample of hydrogen of mass 6g is allowed to expand isothermally at 2...

    Text Solution

    |

  6. 50 g of oxygen at N.T.P. is compressed adiabatically to a pressure of ...

    Text Solution

    |

  7. Find the efficiency of a Carnot's engine working between 127^(@)C and ...

    Text Solution

    |

  8. A Carnot engine, whose temperature of the source is 400K receives 200 ...

    Text Solution

    |

  9. Calculate the efficiency of a Carnot engine operating between 450 K an...

    Text Solution

    |

  10. A Carnot engine whose low temperature reservoir is at 7^(@)C has an ef...

    Text Solution

    |

  11. Efficiency of a carnot engine is 0.4, when temp. of sink is 300K. What...

    Text Solution

    |

  12. A carnot engine absorbs 1000J of heat energy from a reservoir at 127^(...

    Text Solution

    |

  13. A reversible heat engine operates with an efficiency of 50 %. If durin...

    Text Solution

    |

  14. A reversible engine converts one-sixth of the heat input into work. Wh...

    Text Solution

    |

  15. Calculate the difference in efficiencies of a Carnot engine working be...

    Text Solution

    |

  16. An ideal gas heat engine operates in a Carnot's cycle between 227^(@)C...

    Text Solution

    |

  17. The boling point of water at a pressure of 50 atmosphere is 250^(@)C. ...

    Text Solution

    |

  18. A perfect carnot engine has source temp. 227^(@)C and sink temp. 127^(...

    Text Solution

    |

  19. A Carnot engine takes in heat from a reservoir of heat at 427^(@)C. Ho...

    Text Solution

    |

  20. A Carnot's engine operates with an efficiency of 40% with its sink at ...

    Text Solution

    |