Home
Class 11
PHYSICS
A solid copper sphere (density =8900kgm^...

A solid copper sphere (density `=8900kgm^(-3)` and specific heat `C=390Jkg^(-1)K^(-1)`) of radius `r=10cm` is at an initial temperature `T_(1)=200K`. It is then suspended inside an chamber whose walls are at almost `OK`. Calculate the time required for the temperature of the sphere to drop to `T_(2)=100 K`, `sigma=5.67xx10^(-8)Wm^(-2)K^(-4)`.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
NA
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • COMPOSITION AND RESOLUTION OF VELOCITIES

    NN GHOSH|Exercise Exercise|25 Videos
  • DOPPLER EFFECT

    NN GHOSH|Exercise EXERCISES|24 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A solid copper sphere (density rho and specific heat c) of radius r at an initial temperature 200K is suspended inside a chamber whose walls are at almost 0K. The time required for the temperature of the sphere to drop to 100K is …….

A solid copper sphere of density rho , specific heat c and radius r is at temperature T_1 . It is suspended inside a chamber whose walls are at temperature 0K . What is the time required for the temperature of sphere to drop to T_2 ? Take the emmissivity of the sphere to be equal to e.

A solid copper shere of density rho specific heat c and radius r is at temperature T_(1) It is suspended inside a chamber whose walls are at temperature 0 K The time required for the temperature of sphere to drop to T_(2) is (rrhoc)/(xesigma)((1)/(T_(2)^(3))-(1)/(T_(1)^(3))) Find the value of x? Take the emmissivity of teh sphere to be equal to e .

The power of black body at temperature 200 K is 544 W .Its surface area is (sigma=5.67xx10^(-8)Wm^(-2)K^(-2))

The amount of heat energy required to raise the temperature of 1 g of Helium at NTP, from T_(1) K to T_(2) K is :

The amount of heat energy required to raise the temperature of 1 g of Helium at NTP , from T_(1)K to T_(2)K is

If the sun's surface radiates heat at 6.3 xx 10^(7) Wm^(-2) . Calculate the temperature of the sun assuming it to be a black body (sigma = 5.7 xx 10^(-8)Wm^(-2)K^(-4))

A solid sphere of radius 'R' density rho and specific heat 'S' initially at temperature T_(0) Kelvin is suspended in a surrounding at temperature 0K. Then the time required to decrease the temperature of the sphere from T_(0) to (T_(0))/(2) kelvin is (Assume sphere behaves like a black body)

Calculate the temperature (in K) at which a perfect black body radiates energy at the rate of 5.67W cm^(-2) . Given sigma = 5.67 xx 10^(8)Wm^(-2)K^(-4) .

NN GHOSH-CONDUCTION OF HEAT AND RADIATION-All Questions
  1. There slabs of thickness d(1), d(2), d(3) and thermal conductivites la...

    Text Solution

    |

  2. Two rods of material, x and two of y are connected as shown in the fig...

    Text Solution

    |

  3. A solid copper sphere (density =8900kgm^(-3) and specific heat C=390Jk...

    Text Solution

    |

  4. The radiancy of a black body is M(e)=3.0W//cm^(2). Find the wavelength...

    Text Solution

    |

  5. A thin wire of length l=50cm and area of cross-section S=3xx10^(-4)m^(...

    Text Solution

    |

  6. A furnace is at a temperature of 2000K. At what wavelength does it emi...

    Text Solution

    |

  7. A slab consists of two parallel layers of different materials 4cm and ...

    Text Solution

    |

  8. Heat is conducted through a slab composed of paralel layers of two dif...

    Text Solution

    |

  9. Calculate the thermal resistance of an aluminium rod of length 20cm an...

    Text Solution

    |

  10. Show that if three slabs of thermal resistance R(1), R(2) and R(3) are...

    Text Solution

    |

  11. A hollow cube of metal has sides measuring 0.8cm (internal) and thicke...

    Text Solution

    |

  12. A hollow glass sphere whose thicknes is 2mm and external radius is 10c...

    Text Solution

    |

  13. Three rods of material x and three of material y are connected as show...

    Text Solution

    |

  14. A closed cubical box is made of perfectly insulating material and the ...

    Text Solution

    |

  15. A room at 20^@C is heated by a heater of resistence 20 ohm connected t...

    Text Solution

    |

  16. Two chunks of metal with heat capacities C(1) and C(2), are interconne...

    Text Solution

    |

  17. Two rods whose lengths are l1 and l2 and heat conductivity coefficien...

    Text Solution

    |

  18. A rod of length l with thermally insulated lateral surface is made of ...

    Text Solution

    |

  19. The temperature of the tungsten filament of a 60-watt electric bulb is...

    Text Solution

    |

  20. The radiant emittance of a black bodyt is R=250kW//m^(2). At what wave...

    Text Solution

    |