Home
Class 11
CHEMISTRY
Find moles of NH(4)Cl required to preven...

Find moles of `NH_(4)Cl` required to prevent `Mg(OH)_(2)` from precipitating in a litre of solution which contains 0.02 mole `NH_(3)` and 0.001 mole `Mg^(2+)` ions.
Given : `K_(b)(NH_(3))=10^(-5),` `K_(sp)[Mg(OH)_(2)]=10^(-11)`.

A

`10^(-4)`

B

`2xx10^(-3)`

C

`0.02`

D

`0.1`

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • GASEOUS STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos
  • SOLID STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate [overset(o+)NH_(4)] (derived from NH_(4)C1) needed to prevent Mg(OH)_(2) from precipitating is 1.0L of solution which contins 0.01mol NH_(3) and 0.001 mol Mg^(2+). K_(sp) Mg(OH)_(2) = 1.2 xx 10^(-11), K_(b) NH_(3) = 1.8 xx 10^(-5) .

How many millimoles of MgCI_(2) should be added to just precipitate Mg(OH) in 500 ml buffer solution containing 0.1 M NH_(4)OH and 0.1M(NH_(4))_(2)SO_(4) ? {Given : K_(b) (NH_(4)OH) = 10^(-5), K_(sp) [Mg(OH)_(2)] = 10^(-11)}

Which of the following concentration of NH_(4)^(+) will be sufficient to present the precipitation of Mg(OH)_(2) form a solution which is 0.01 M MgCl_(2) and 0.1 M NH_(3)(aq) . Given that K_(sp)Mg(OH)_(2)=2.5xx10^(-11) and K_(b) for NH_(3) = 2xx10^(-5) .

Calculate the pH of a buffer solution containing 0.2 mole of NH_4Cl and 0.1 mole of NH_4OH per litre. K_b for NH_4OH=1.85xx10^(-5) .

The maximum pH of a solution which is having 0.10M in Mg^(2+) and from which Mg(OH)_(2) is not precipated is: (Given K_(sp)Mg)(OH)_(2)=4xx10^(11)M^(3)){log2=0.30}

The pK_(a) value of NH_(3) is 5. Calculate the pH of the buffer solution, 1 L of which contains 0.01 M NH_(4)Cl and 0.10M NH_(4)OH :

NARENDRA AWASTHI-IONIC EEQUILIBRIUM-Exercise
  1. At 25^(@)C, K(sp) for PbBr(2) is equal to 8xx10^(-5). If the salt is 8...

    Text Solution

    |

  2. What is the molar solubility of Mn(OH)(2)(K(sp)=4.5xx10^(-14)) in a bu...

    Text Solution

    |

  3. Find moles of NH(4)Cl required to prevent Mg(OH)(2) from precipitating...

    Text Solution

    |

  4. What mass of Agl will dissolve in 1.0 L of 1.0 M NH(3)? Neglect change...

    Text Solution

    |

  5. Consider the following statement and select correct option: (I) K(sp...

    Text Solution

    |

  6. Equilibrium constants of T(2)O (T or (1)^(3)H is an isotope " of "(1)^...

    Text Solution

    |

  7. Liquid NH(3) dissociation to a slight extent, At a certain temp. its s...

    Text Solution

    |

  8. To what volume of 10 litre of 0.5 M CH(3)COOH (K(a)=1.8xx10^(-5)) be d...

    Text Solution

    |

  9. 20 mL of 0.1 M weak acid HA(K(a)=10^(-5)) is mixed with solution of 10...

    Text Solution

    |

  10. What concentration of FCH(2)COOH (K(a)=2.6xx10^(-3)) is needed so that...

    Text Solution

    |

  11. Calculate the ratio of [HXOO^(-)] and [F^(-)] in a mixture of 0.2 M HC...

    Text Solution

    |

  12. If first dissociation of X(OH)(3) is 100% where as second dissociation...

    Text Solution

    |

  13. H(3)A is a weak triprotic acid (K(a1)=10^(-5),K(a2)=10^(-9),K(a3)=10^(...

    Text Solution

    |

  14. Calcium lactate is a salt of weak organic acid and strong base represe...

    Text Solution

    |

  15. What is the concentration of CH(3)COOH(aq.) in a solution prepared by ...

    Text Solution

    |

  16. K(a) for the reaction, Fe^(3+)(aq)+H(2)O(l)hArr Fe(OH)^(2+)(aq) +H(3...

    Text Solution

    |

  17. Fe(OH)(2) is diacidic base has K(b1)=10^(-4) and K(b2)=2.5xx10^(-6) Wh...

    Text Solution

    |

  18. How many gm of solid KOH must be added to 100 mL of a buffer solution ...

    Text Solution

    |

  19. Fixed volume of 0.1 M benzoic acid (pK(a)=4.2) solution is added into ...

    Text Solution

    |

  20. A 1.025 g sample containing a weak acid HX (mol. Mass=82) is dissolved...

    Text Solution

    |