Home
Class 11
CHEMISTRY
What mass of Agl will dissolve in 1.0 L ...

What mass of Agl will dissolve in 1.0 L of 1.0 M `NH_(3)`? Neglect change in conc. Of `NH_(3)`.
[Given: `K_(sp)(AgI)=1.5xx10^(-16)),` `K_(f)[Ag(NH_(3))_(2)^(+)]=1.6xx10^(7)],` (At. Mass Ag=108,1=127)

A

`4.9xx10^(-5)` g

B

`0.0056` g

C

`0.035` g

D

`0.011` g

Text Solution

AI Generated Solution

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • GASEOUS STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos
  • SOLID STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What is the molar solubility of AgCl(s) in 0.1 M NH_(3)(aq)?K_(sp)(AgCl)=1.8xx10^(-10), K_(f)[Ag(NH_(3))_(2)]^(+)=1.6xx10^(7).

What is the solubility of AgCl in 0.20 M NH_3 ? Given : K_(sp)(AgCl) = 1.7 xx 10^(-10) M^(2), K_(1)=[Ag(NH_(3))^(+)]//[Ag^(+)] [NH_(3)]=2.33 xx 10^(3) M^(-1) and K_(2)=[Ag(NH_(3))_(2)^(+)]//[Ag (NH_(3))^(+) [NH_(3)]=7.14 xx 10^(3) M^(-1)

Calculate how much AgBR could dissolves in 1.0L of 0.4M NH_(3). K_(f) Ag(NH_(3))_(2)^(o+) = 1.0 xx 10^(8) .

1 mole of AgNO_(3) is added to 10 litre of 1 M NH_(3) . What is the concentration of Ag(NH_(3))^(+) in solution? [Given : For Ag(NH_(3))_(2)^(+),K_(f_(1))=2.0xx10^(3),K_(f_(2))=10^(3) ]

NARENDRA AWASTHI-IONIC EEQUILIBRIUM-Exercise
  1. What is the molar solubility of Mn(OH)(2)(K(sp)=4.5xx10^(-14)) in a bu...

    Text Solution

    |

  2. Find moles of NH(4)Cl required to prevent Mg(OH)(2) from precipitating...

    Text Solution

    |

  3. What mass of Agl will dissolve in 1.0 L of 1.0 M NH(3)? Neglect change...

    Text Solution

    |

  4. Consider the following statement and select correct option: (I) K(sp...

    Text Solution

    |

  5. Equilibrium constants of T(2)O (T or (1)^(3)H is an isotope " of "(1)^...

    Text Solution

    |

  6. Liquid NH(3) dissociation to a slight extent, At a certain temp. its s...

    Text Solution

    |

  7. To what volume of 10 litre of 0.5 M CH(3)COOH (K(a)=1.8xx10^(-5)) be d...

    Text Solution

    |

  8. 20 mL of 0.1 M weak acid HA(K(a)=10^(-5)) is mixed with solution of 10...

    Text Solution

    |

  9. What concentration of FCH(2)COOH (K(a)=2.6xx10^(-3)) is needed so that...

    Text Solution

    |

  10. Calculate the ratio of [HXOO^(-)] and [F^(-)] in a mixture of 0.2 M HC...

    Text Solution

    |

  11. If first dissociation of X(OH)(3) is 100% where as second dissociation...

    Text Solution

    |

  12. H(3)A is a weak triprotic acid (K(a1)=10^(-5),K(a2)=10^(-9),K(a3)=10^(...

    Text Solution

    |

  13. Calcium lactate is a salt of weak organic acid and strong base represe...

    Text Solution

    |

  14. What is the concentration of CH(3)COOH(aq.) in a solution prepared by ...

    Text Solution

    |

  15. K(a) for the reaction, Fe^(3+)(aq)+H(2)O(l)hArr Fe(OH)^(2+)(aq) +H(3...

    Text Solution

    |

  16. Fe(OH)(2) is diacidic base has K(b1)=10^(-4) and K(b2)=2.5xx10^(-6) Wh...

    Text Solution

    |

  17. How many gm of solid KOH must be added to 100 mL of a buffer solution ...

    Text Solution

    |

  18. Fixed volume of 0.1 M benzoic acid (pK(a)=4.2) solution is added into ...

    Text Solution

    |

  19. A 1.025 g sample containing a weak acid HX (mol. Mass=82) is dissolved...

    Text Solution

    |

  20. Which of the following expression for % dissociation of a monoacidic b...

    Text Solution

    |