Home
Class 11
CHEMISTRY
Liquid NH(3) dissociation to a slight ex...

Liquid `NH_(3)` dissociation to a slight extent, At a certain temp. its self dissociation constant `K_(SDC(NH_(3))=10^(-30))`. The number of `NH_(4)^(+)` ions are present per 100 cm^(3)` of pure liquid are :

A

`10^(-15)`

B

`6.022xx10^(8)`

C

`6.022xx10^(7)`

D

`6.022xx10^(6)`

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • GASEOUS STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos
  • SOLID STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Liquid ammonia ionises to a slight extent. At -50^(@)C , its self ionisation constant, K_(NH_(3))=[NH_(4)^(+)][NH_(2)^(-)]=10^(-30) . How many amide ions are present per cm^(3) of pure liquid ammonia ? ("Assume" N=6.0xx10^(23))

0.00135 mole of NH_(3) dissociates in 1.0 litre solution of 0.10M . Calculate the dissociation constant of NH_(3) .

Liquid NH_(3) ionises to a slight extent. At -50^(@)C , its ionic product K_(NH_(3)) = [overset(Θ)Nh_(4)] [overset(Θ)NH_(2)] is 10^(-30) . How many amide ions, overset(o+)NH_(2) are present per mm^(3) of pure liquid NH_(3) ?

Dissociation constant of NH_(4)OH is 1.8 xx 10^(-5) . The hydrolysis constant of NH_(4)Cl would be

At - 50^(@) C , the self - ionization constant (ion product ) of NH_(3)" is " K_(NH_(3)) = [NH_(4)^(+)] [NH_(2)^(-)] = 10^(-30) M^(2) . How many amide ions are present per mm^(3) of pure liquid ammonia ?

Calculate the pH of 0.10 M solution of Nh_(4)Cl. The dissociation constant (K_(b)) of NH_(3) is 1.8xx10^(-5)

For NH_(3) , K_(b)=1.8xx10^(-5) . K_(a) for NH_(4)^(+) would be

NARENDRA AWASTHI-IONIC EEQUILIBRIUM-Exercise
  1. Consider the following statement and select correct option: (I) K(sp...

    Text Solution

    |

  2. Equilibrium constants of T(2)O (T or (1)^(3)H is an isotope " of "(1)^...

    Text Solution

    |

  3. Liquid NH(3) dissociation to a slight extent, At a certain temp. its s...

    Text Solution

    |

  4. To what volume of 10 litre of 0.5 M CH(3)COOH (K(a)=1.8xx10^(-5)) be d...

    Text Solution

    |

  5. 20 mL of 0.1 M weak acid HA(K(a)=10^(-5)) is mixed with solution of 10...

    Text Solution

    |

  6. What concentration of FCH(2)COOH (K(a)=2.6xx10^(-3)) is needed so that...

    Text Solution

    |

  7. Calculate the ratio of [HXOO^(-)] and [F^(-)] in a mixture of 0.2 M HC...

    Text Solution

    |

  8. If first dissociation of X(OH)(3) is 100% where as second dissociation...

    Text Solution

    |

  9. H(3)A is a weak triprotic acid (K(a1)=10^(-5),K(a2)=10^(-9),K(a3)=10^(...

    Text Solution

    |

  10. Calcium lactate is a salt of weak organic acid and strong base represe...

    Text Solution

    |

  11. What is the concentration of CH(3)COOH(aq.) in a solution prepared by ...

    Text Solution

    |

  12. K(a) for the reaction, Fe^(3+)(aq)+H(2)O(l)hArr Fe(OH)^(2+)(aq) +H(3...

    Text Solution

    |

  13. Fe(OH)(2) is diacidic base has K(b1)=10^(-4) and K(b2)=2.5xx10^(-6) Wh...

    Text Solution

    |

  14. How many gm of solid KOH must be added to 100 mL of a buffer solution ...

    Text Solution

    |

  15. Fixed volume of 0.1 M benzoic acid (pK(a)=4.2) solution is added into ...

    Text Solution

    |

  16. A 1.025 g sample containing a weak acid HX (mol. Mass=82) is dissolved...

    Text Solution

    |

  17. Which of the following expression for % dissociation of a monoacidic b...

    Text Solution

    |

  18. A solution of weak acid HA was titrated with base NaOH. The equivalent...

    Text Solution

    |

  19. A buffer solution 0.04 M in Na(2)HPO(4) and 0.02 in Na(3)PO(4) is prep...

    Text Solution

    |

  20. When a 20 mL of 0.08 M weak base BOH is titrated with 0.08 M HCl, the ...

    Text Solution

    |