Home
Class 12
PHYSICS
A circular coil of raduis 10cm, 500 turn...

A circular coil of raduis 10cm, 500 turns and resistance `200Omega` is placed with its plane perpendicular to the horizontal component of earth's magnetic field. If is rotated about its vertical diameter through `180^(@)` in 0.25s. Estimate the magnitudes of the emf and current induced in the coil. `(B_(H)=3xx10^(-5)T)`

Text Solution

Verified by Experts

Given : Radius of the toroid r = 15cm
`=15xx10^(-2)m`

Initral magnetic flux `phi_(i)=NBA`
`=500xx3xx10^(-5)xxpi10^(-15)(0.1)^(2)`
`=15pixx10^(5)wb.`
an turning by `180^(@)`
Final flux `phi_(f)=-NBA=-15pixx10^(-15)wb.`
Formula :
Magnitude of induced emf `e=-(dphi)/(dt)`
Solution :
`e=(2xx15pixx10^(-5))/(0.25)=120pixx10^(-5)V`
`=376.8xx10^(-5)=0.038V`
Induced current `=(omega)/(e)=(0.038)/(200)`
`=19xx10^(-5)A`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A circular coil of rauis 10cm, 500 turns and resistance 2Omega is placed with its plane perpendicualr to the horizontal component of the earth's magnetic field it is rotated about its vertical diameter through 180^(@) in 0.25 S estimate the magnitude of the emf and current induced in the coil. Horizontal component of earth's magnetic field at the place is 3xx10^(-5)T.

The horizontal component of the earth's magnetic field is 3.6 xx 10^(-5) T where the dip is 60^@ . Find the magnitude of the earth's magnetic field.

A coil of radius 10 cm and resistance 40 Omega has 1000 turns. It is placed with its plane vertical and its axis parallel to the magnetic meridian. The coil is connected to a galvanometer and is rotated about the vertical diameter through an angle of 180^@ . Find the charge which flows through the galvanometer if the horizontal component of the earth's magnetic field is B_H = 3.0X 10^(-5) T .

The horizontal component of earth's magnetic field at a place is 3.6 xx 10^(-5) T. if the angle of dip at this place is 60^(@) , the vertical components of earth's field at this place is

A square loop of side 10 cm and resistance 0.5Omega is placed vertically in the east-west plane. A uniform magnetic field of 0.10 T is set up across the plane in the north-east direction. The magnetic field is decreased to zero in 0.70 s at a steady rate. Determine the magnitudes of induced emf and current during this time-interval.

A circular loop of area 1cm^2 , carrying a current of 10 A , is placed in a magnetic field of 0.1 T perpendicular to the plane of the loop. The torque on the loop due to the magnetic field is

A tangent galvonnometer has a coil 50turns and a radius of 20cm. The horizontal component of earth's magnetic field is B_(H)=3xx10^(-5) . What will be the current which gives a deflection of 45^(@) ?

A circular coil of radius 2.00 cm has 50 turns. A uniform magnetic field B= 0.200 T exists in the space is a direction parallel to the axis of the loop. The coil is now rotated about a diameter through an angle of 60.0^@ . The operation takes 0.100 s. (a) find the average emf induced in the coil. (b) if the coil is a closed one(with the two ends joined together) and has a resistance of 4.00 Omega . calculate the net charge crossing a cross- section of the wire of the coil.