Home
Class 11
PHYSICS
Velocity of a particle changes from (3ha...

Velocity of a particle changes from `(3hati +4hatj)m//s` to `(6hati +5hatj)m//s` 2s. Find magnitude and direction of average acceleration.

Text Solution

Verified by Experts

Given, velocities of the particle
`v_(1) = 3hati +4hatj` and `v_(2) = 6hati +5hatj`
Change is velocity
`Deltav_(x) = (v_(2) x - v_(1)x) hati = (6-3)hati = 3hatj`
`Deltav_(y) = (v_(2)y - v_(1))hatj = (5-4)hatj = hatj`
`:. Deltav = Deltav_(x) +Deltav_(y) = 3hati +hatj`
`:.` Average acceleration
`a_(av) = (Deltav)/(Deltat) = (3hati +hatj)/(2) ( :' t = 2s)`
`=1.5 hati +0.5 hatj`
Direction of averae acceleration
`tan theta = (a_((av)y))/(a_((av)x)) =(0.5)/(1.5) =(1)/(3)`
`rArr theta =tan^(-1) ((1)/(3)) ~~ 18.43^(@)` with x-axis
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION

    DC PANDEY|Exercise Check Point 4.1|15 Videos
  • MOTION

    DC PANDEY|Exercise Check Point 4.2|20 Videos
  • MEASUREMENT AND ERRORS

    DC PANDEY|Exercise Subjective|19 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    DC PANDEY|Exercise (C )Medical entrances gallery|32 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle moves in xy-plane from position (2m, 4m) to (6m,8m) is 2s. Magnitude and direction of average velocity is

A particle's velocity changes from (2hat I +3 hatj) ms^(-1) in to (3 hati - 2hatj) ms^(-1) in 2s. Its average acceleration in ms^(-2) is

Velocity of a particle of mass 2 kg change from vecv_(1) =-2hati-2hatjm/s to vecv_(2)=(hati-hatj)m//s after colliding with as plane surface.

A particle velocity changes from (2 hati - 3hatj) ms^(-1) to (3hati - 2hatj) ms^(-1) in 2s. If its mass is 1kg, the acceleraton (ms^(-2)) is

If vecA=4hati-3hatj and vecB=6hati+8hatj then magnitude and direction of vecA+vecB will be

The position of an object changes from vecr = ( 2hati + hatj) " m to " vecr_(1) = ( 4hati + 3hati) m in 2s. Find its average velocity.

The velocity (in m/s) of an object changes from vecv_(1) = 10 hati + 4hatj + 2hatk "to" vecv_(2) = 4hati + 2hatj + 3hatk in 5 second. Find the magnitude of average acceleration.

Velocity and acceleration of a particle at time t=0 are u=(2 hati+3 hatj) m//s and a=(4 hati+3 hatj) m//s^2 respectively. Find the velocity and displacement if particle at t=2s.

Velocity and acceleration of a particle are v=(2 hati-4 hatj) m/s and a=(-2 hati+4 hatj) m/s^2 Which type of motion is this?

Velocity of a particle at any time t is v=(2 hati+2t hatj) m//s. Find acceleration and displacement of particle at t=1s. Can we apply v=u+at or not?

DC PANDEY-MOTION-Medical entrances gallery
  1. Velocity of a particle changes from (3hati +4hatj)m//s to (6hati +5hat...

    Text Solution

    |

  2. A particle is projected with an angle of projection theta to the horiz...

    Text Solution

    |

  3. An object is thrown towards the tower which is at a horizontal distanc...

    Text Solution

    |

  4. The range of a projectile is R when the angle of projection is 40^(@)....

    Text Solution

    |

  5. A particle with a velcoity (u) so that its horizontal ange is twice th...

    Text Solution

    |

  6. If the angle of projection of a projector with same initial velocity e...

    Text Solution

    |

  7. A particle is moving such that its position coordinates (x, y) are (2m...

    Text Solution

    |

  8. A cricket ball thrown across a field is a heights h(1) and h(2) from t...

    Text Solution

    |

  9. For an object thrown at 45^(@) to the horizontal, the maximum height H...

    Text Solution

    |

  10. A body is projected horizontally from the top of a tower with a veloci...

    Text Solution

    |

  11. A body is projected with an angle theta.The maximum height reached is ...

    Text Solution

    |

  12. The velocity of a projectile at the initial point A is (2 hati +3 hatj...

    Text Solution

    |

  13. A projectile is thrown with initial velocity u(0) and angle 30^(@) wit...

    Text Solution

    |

  14. A projectile is projected at 10ms^(-1) by making an angle 60^(@) to th...

    Text Solution

    |

  15. two particles are projected upwards with the same initial velocity v(0...

    Text Solution

    |

  16. The velocity vector of the motion described by the position vector of ...

    Text Solution

    |

  17. Trajectories of two projectiles are shown in figure.Let T(1) and T(2) ...

    Text Solution

    |

  18. The horizontal range and the maximum height of a projectile are equal....

    Text Solution

    |

  19. If for the same range, the two heights attined are 20 m and 80 m, then...

    Text Solution

    |

  20. A ball thrown by one player reaches the other in 2 s. The maximum heig...

    Text Solution

    |