Home
Class 11
PHYSICS
The position of a particle is given by ...

The position of a particle is given by
`r = 3t hati +2t^(2) hatj +8 hatk`
where, t is in seconds and the coefficients have the proper units for r to be in meters.
(i) Find v (t) and a(t) of the particles.
(ii) Find the magnitude and direction of v(t) and a(t) at `t = 1s`.

Text Solution

Verified by Experts

Position of particle, `r = 3t hati +2t^(2) hatj +8 hatk`
The formula used
(i) `v(t) = (dr)/(dt)` and `a(t) =(dv)/(dt)`
(ii) `v(t) = sqrt(v_(x)^(2)+v_(y)^(2))` and `theta = tan^(-1) ((v_(y))/(v_(x)))`
`:. v(t) = (d)/(dt) (3 thati +2t^(2) hatj +8hatk) = 3hati +4thatj`
`a(t) = (dv)/(dt) = 4 hatj`
At `t = 1s`
Velocity, `v(t) = 3hati +4t hatj`
`:. v = sqrt((3)^(2)+(4)^(2)) = 5 ms^(-1)`
`rArr` Direction of `v(t) = theta = tan^(-1) ((4)/(3)) = 53^(@)` with X-axis
Direction of a(t), at `t = 1s`
`theta' = tan^(-1) ((a_(y))/(a_(x))) = tan^(-1) ((4)/(0)) = tan^(-1) (oo) = 90^(@)` with X-axis
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION

    DC PANDEY|Exercise Check Point 4.1|15 Videos
  • MOTION

    DC PANDEY|Exercise Check Point 4.2|20 Videos
  • MEASUREMENT AND ERRORS

    DC PANDEY|Exercise Subjective|19 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    DC PANDEY|Exercise (C )Medical entrances gallery|32 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The position of a particle is given by vecr =3.0t veci+2.0t^(2) hatj+5.0 hatk Where is in seconds and the coefficients have the proper unit for r to be in maters . (a) Find v(t) and a(t) of the particle . (b) Find the magnitude and direction of v(t) "at" t=1.0s

Position vector of a particle is given as r = 2t hati +3t^(2) hatj where t is in second and the coefficients have the proper units, for r to be in metres. (i) Find instantaneous velocity v(t) of the particle. (ii) Find magnitude and direction of v(t) at t = 2s

The position of a particle is given by vecr = 3t hati + 2t^(2) hatj + 5hatk , where t is in seconds and the coefficients have the proper units for vecr to be in metres. The direction of velocity of the particle at t = 1 s is

The position of a particle is given by vecr = 2t^(2) hati + 3t hatj + 4hatk where t is in second and the coefficients have proper units for vecr to be in metre. The veca(t) of the particle at t = 1 s is

The position of a particle is given by vec r= 3.0 t hat I - 2 2- 0 t^@ hat j + 4.0 hat k m , wher 9t) in seconds and the coefficits have the proper units for vec r to be in metres. (a) Fing the vec v and ve a of the particle ? (b) What is the magnitude and direction fo velocity of the particle at t= 2 s ?

The position of a particle is given by vecr=3tveci-2t^(2)hatj+4hatk m where t is in second and the co-efficients have proper units for r to be in m .The magnitude and direction of velocity of the particle at t=2 s is

The position of a particle is given by vecr = 3.01t hati +2. 0 t^2 hatj +5.0 hatk where t is in seconds and the coefficients have the proper units for vecr to be in metres. What is the magnitude and direction of velocity of the particle at t = 1 s? .

The position of a particle is given by x=2(t-t^(2)) where t is expressed in seconds and x is in metre. The particle

The position of a particle is given by vec r =(8 t hati +3t^(2) hatj +5 hatk) m where t is measured in second and vec r in meter. Calculate, direction of the velocity at t = 1 s

The position of a particle is given by vec r =(8 t hati +3t^(2) +5 hatk) m where t is measured in second and vec r in meter. Calculate, the magnitude of velocity at t = 5 s,

DC PANDEY-MOTION-Medical entrances gallery
  1. The position of a particle is given by r = 3t hati +2t^(2) hatj +8 h...

    Text Solution

    |

  2. A particle is projected with an angle of projection theta to the horiz...

    Text Solution

    |

  3. An object is thrown towards the tower which is at a horizontal distanc...

    Text Solution

    |

  4. The range of a projectile is R when the angle of projection is 40^(@)....

    Text Solution

    |

  5. A particle with a velcoity (u) so that its horizontal ange is twice th...

    Text Solution

    |

  6. If the angle of projection of a projector with same initial velocity e...

    Text Solution

    |

  7. A particle is moving such that its position coordinates (x, y) are (2m...

    Text Solution

    |

  8. A cricket ball thrown across a field is a heights h(1) and h(2) from t...

    Text Solution

    |

  9. For an object thrown at 45^(@) to the horizontal, the maximum height H...

    Text Solution

    |

  10. A body is projected horizontally from the top of a tower with a veloci...

    Text Solution

    |

  11. A body is projected with an angle theta.The maximum height reached is ...

    Text Solution

    |

  12. The velocity of a projectile at the initial point A is (2 hati +3 hatj...

    Text Solution

    |

  13. A projectile is thrown with initial velocity u(0) and angle 30^(@) wit...

    Text Solution

    |

  14. A projectile is projected at 10ms^(-1) by making an angle 60^(@) to th...

    Text Solution

    |

  15. two particles are projected upwards with the same initial velocity v(0...

    Text Solution

    |

  16. The velocity vector of the motion described by the position vector of ...

    Text Solution

    |

  17. Trajectories of two projectiles are shown in figure.Let T(1) and T(2) ...

    Text Solution

    |

  18. The horizontal range and the maximum height of a projectile are equal....

    Text Solution

    |

  19. If for the same range, the two heights attined are 20 m and 80 m, then...

    Text Solution

    |

  20. A ball thrown by one player reaches the other in 2 s. The maximum heig...

    Text Solution

    |