Home
Class 11
PHYSICS
An object has a velocity, v = (2hati + 4...

An object has a velocity, `v = (2hati + 4hatj) ms^(-1)` at time `t = 0s`. It undergoes a constant acceleration `a = (hati - 3hatj)ms^(-2)` for 4s. Then
(i) Find the coordinates of the object if it is at origin at `t = 0`
(ii) Find the magnitude of its velocity at the end of 4s.

A

`10 cm` , `8 m` , `rArr v = 6 hati - 8hatj`

B

`16 cm` , `18 m` , `rArr v = 6 hati - 8hatj`

C

`16 cm` , `8 m` , `rArr v = 2 hati - 8hatj`

D

`16 cm` , `8 m` , `rArr v = 6 hati - 8hatj`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

(i) Here initial position of the object
`r_(0) = x_(0) hati + y_(0) hatj +0 hati + 0hatj`
Initial velocity, `v_(0) = v_(0_(x))hati + v_(0_(y)) hatj = 2hati +4 hatj`
Acceleration `a = a_(x) hati +a_(y) hatj = hati - 3hatk`
And `t = 4s`
Let the final coordinates of the object be (x,y),. Then according to the equation for the path of particle under constant acceleration.
`x = x_(0) +v_(0_(x)) t +(1)/(2)a_(x)t^(2)`
`= 0 +2 xx 4 +(1)/(2) (1) xx 4^(2)`
`rArr x = 16 cm`
and `y = y_(0) +v_(0_(y)) t +(1)/(2)a_(y)t^(2)`
`= 0 + 4xx 4 +(1)/(2) (-3) xx 4^(2)`
`rarr y =- 8 m`
Therefore the object lies at `(16 hati - 8 hatj)` at `t = 4`s.
(ii) Using equation
`v = v_(0) +at`
`rArr v = (2hati + 4hatj) +(hati - 3hatj) xx 4`
`=(2hati +4hatj) +(4hati - 12 hatj) = (2+4) hati +(4-12) hatj`
`rArr v = 6 hati - 8hatj`
`:.` Magnitude of velocity, `|v| = sqrt(6^(2) +8^(2)) = 10 ms^(-1)`
Its direction with X-aixs `theta = tan^(-1) ((-8)/(6)) ~~ - 53^(@)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION

    DC PANDEY|Exercise Check Point 4.1|15 Videos
  • MOTION

    DC PANDEY|Exercise Check Point 4.2|20 Videos
  • MEASUREMENT AND ERRORS

    DC PANDEY|Exercise Subjective|19 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    DC PANDEY|Exercise (C )Medical entrances gallery|32 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle's velocity changes from (2hat I +3 hatj) ms^(-1) in to (3 hati - 2hatj) ms^(-1) in 2s. Its average acceleration in ms^(-2) is

The velocity of an object at t =0 is vecv_(0) =- 4 hatj m/s . It moves in plane with constant acceleration veca = ( 3hati + 8 hatj) m//s^(2) . What is its velocity after 1 s?

Velocity of a particle at time t=0 is 2ms^(-1) . A constant acceleration of 2ms^(-2) acts on the particle for 1 second at an angle of 60^(@) with its initial velocity. Find the magnitude of velocity at the end of 1 second .

A particle starts from the origin at t= 0 s with a velocity of 10.0 hatj m//s and moves in the xy -plane with a constant acceleration of (8hati+2hatj)m//s^(-2) . Then y -coordinate of the particle in 2 sec is

A particle velocity changes from (2 hati - 3hatj) ms^(-1) to (3hati - 2hatj) ms^(-1) in 2s. If its mass is 1kg, the acceleraton (ms^(-2)) is

A particle starts from the origin at t=Os with a velocity of 10.0 hatj m//s and moves in the xy -plane with a constant acceleration of (8hati+2hatj)m//s^(-2) . What time is the x -coordinate of the particle 16m ?

A particle starts from origin at t = 0 with a velocity of 15 hati ms^(-1) and moves in xy-plane under the action of a force which produces a constant acceleration of 15 hati + 20 hatj ms^(-2) . Find the y-coordinate of the particle at the instant its x-coordinate is 180 m.

An object has velocity vec v = (i+2hatj+3hatk)m//s . A constant acceleration of the object for which its speed starts decreasing is:

A particle P is at the origin starts with velocity u=(2hati-4hatj)m//s with constant acceleration (3hati+5hatj)m//s^(2) . After travelling for 2s its distance from the origin is

DC PANDEY-MOTION-Medical entrances gallery
  1. An object has a velocity, v = (2hati + 4hatj) ms^(-1) at time t = 0s. ...

    Text Solution

    |

  2. A particle is projected with an angle of projection theta to the horiz...

    Text Solution

    |

  3. An object is thrown towards the tower which is at a horizontal distanc...

    Text Solution

    |

  4. The range of a projectile is R when the angle of projection is 40^(@)....

    Text Solution

    |

  5. A particle with a velcoity (u) so that its horizontal ange is twice th...

    Text Solution

    |

  6. If the angle of projection of a projector with same initial velocity e...

    Text Solution

    |

  7. A particle is moving such that its position coordinates (x, y) are (2m...

    Text Solution

    |

  8. A cricket ball thrown across a field is a heights h(1) and h(2) from t...

    Text Solution

    |

  9. For an object thrown at 45^(@) to the horizontal, the maximum height H...

    Text Solution

    |

  10. A body is projected horizontally from the top of a tower with a veloci...

    Text Solution

    |

  11. A body is projected with an angle theta.The maximum height reached is ...

    Text Solution

    |

  12. The velocity of a projectile at the initial point A is (2 hati +3 hatj...

    Text Solution

    |

  13. A projectile is thrown with initial velocity u(0) and angle 30^(@) wit...

    Text Solution

    |

  14. A projectile is projected at 10ms^(-1) by making an angle 60^(@) to th...

    Text Solution

    |

  15. two particles are projected upwards with the same initial velocity v(0...

    Text Solution

    |

  16. The velocity vector of the motion described by the position vector of ...

    Text Solution

    |

  17. Trajectories of two projectiles are shown in figure.Let T(1) and T(2) ...

    Text Solution

    |

  18. The horizontal range and the maximum height of a projectile are equal....

    Text Solution

    |

  19. If for the same range, the two heights attined are 20 m and 80 m, then...

    Text Solution

    |

  20. A ball thrown by one player reaches the other in 2 s. The maximum heig...

    Text Solution

    |