Home
Class 11
PHYSICS
A body is projected with a velocity of 2...

A body is projected with a velocity of `20 ms^(-1)` in a direction making an angle of `60^(@)` with the horizontal. Determine its (i) position after 0.5 s and (ii) the velocity after `0.5s`.

A

`15m` , `7.43 m` , `10 ms^(-1)` , `12.42 ms^(-1)`

B

`5m` , `6.43 m` , `10 ms^(-1)` , `12.42 ms^(-1)`

C

`5m` , `7.43 m` , `10 ms^(-1)` , `12.42 ms^(-1)`

D

`15m` , `7.43 m` , `10 ms^(-1)` , `1.42 ms^(-1)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

Given, `u = 20 ms^(-1), theta = 60^(@), t = 0.5s`
(i) Since, horizontal distance,
`x = (u cos theta) t = (20 cos 60) xx 0.5 = 5m`
Similarly, vertical distance,
`y = (u sin theta) t -(1)/(2) g t^(2)`
`= (20 sin 60^(@)) xx 0.5 -(1)/(2) xx 9.8 xx (0.5)^(2) rArr y = 7.43 m`
(ii) Velocity along horizontal direction,
`v_(x) = u cos theta = 20 cos 60^(@) = 10 ms^(-1)`
Velocity along vertical direction,
`v_(y) = u sin theta - g t = 20 sin 60^(@) - 9.8 xx 0.5 = 12.42 ms^(-1)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION

    DC PANDEY|Exercise Check Point 4.1|15 Videos
  • MOTION

    DC PANDEY|Exercise Check Point 4.2|20 Videos
  • MEASUREMENT AND ERRORS

    DC PANDEY|Exercise Subjective|19 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    DC PANDEY|Exercise (C )Medical entrances gallery|32 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An object is projected with a velocity of 30 ms^(-1) at an angle of 60^(@) with the horizontal. Determine the horizontal range covered by the object.

A body is thrown with a velocity of 9.8 m//s making an angle of 30^(@) with the horizontal. It will hit the ground after a time

" A body is projected with velocity u making an angle 30^(0) with the horizontal.Its velocity when it is perpendicular to the initial velocity vector is "

A body is thrown with the velocity 20ms^(-1) at an angle of 60^@ with the horizontal. Find the time gap between the two positions of the body where the velocity of the body makes an angle of 30^@ with horizontal.

A particle is projected with a velocity of 20sqrt(3) m s^(-1) at an angle of 60^(@) to the horizontal.At the moment,the direction of motion of the projectile is perpendicular to the direction of initial velocity of projection, its velocity is?

DC PANDEY-MOTION-Medical entrances gallery
  1. A body is projected with a velocity of 20 ms^(-1) in a direction makin...

    Text Solution

    |

  2. A particle is projected with an angle of projection theta to the horiz...

    Text Solution

    |

  3. An object is thrown towards the tower which is at a horizontal distanc...

    Text Solution

    |

  4. The range of a projectile is R when the angle of projection is 40^(@)....

    Text Solution

    |

  5. A particle with a velcoity (u) so that its horizontal ange is twice th...

    Text Solution

    |

  6. If the angle of projection of a projector with same initial velocity e...

    Text Solution

    |

  7. A particle is moving such that its position coordinates (x, y) are (2m...

    Text Solution

    |

  8. A cricket ball thrown across a field is a heights h(1) and h(2) from t...

    Text Solution

    |

  9. For an object thrown at 45^(@) to the horizontal, the maximum height H...

    Text Solution

    |

  10. A body is projected horizontally from the top of a tower with a veloci...

    Text Solution

    |

  11. A body is projected with an angle theta.The maximum height reached is ...

    Text Solution

    |

  12. The velocity of a projectile at the initial point A is (2 hati +3 hatj...

    Text Solution

    |

  13. A projectile is thrown with initial velocity u(0) and angle 30^(@) wit...

    Text Solution

    |

  14. A projectile is projected at 10ms^(-1) by making an angle 60^(@) to th...

    Text Solution

    |

  15. two particles are projected upwards with the same initial velocity v(0...

    Text Solution

    |

  16. The velocity vector of the motion described by the position vector of ...

    Text Solution

    |

  17. Trajectories of two projectiles are shown in figure.Let T(1) and T(2) ...

    Text Solution

    |

  18. The horizontal range and the maximum height of a projectile are equal....

    Text Solution

    |

  19. If for the same range, the two heights attined are 20 m and 80 m, then...

    Text Solution

    |

  20. A ball thrown by one player reaches the other in 2 s. The maximum heig...

    Text Solution

    |