Home
Class 11
PHYSICS
A stone is thrown with a speed of 10 ms^...

A stone is thrown with a speed of `10 ms^(-1)` at an angle of projection `60^(@)`. Find its height above the point of projection when it is at a horizontal distance of 3m from the thrower ? (Take `g = 10 ms^(-2)`)

A

`2.396 m`

B

`3.396 m`

C

`4.396 m`

D

`5.396 m`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Considering the equation of trajectory,
`y = (tan theta_(0)) x - (g)/(2(v_(0)^(2) cos^(2) theta_(0)))x^(2)`
Here, `theta_(0) = 60^(@), v_(0) = 10 ms^(-1), x = 3m`
`:. Y = (tan 60^(@)) xx 3 - (10)/(2(100 cos^(2) 60^(@))) (3)^(2)`
`=3 sqrt(3) - (9)/(5) = (15 sqrt(3)-9)/(5) m = 3.396 m`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION

    DC PANDEY|Exercise Check Point 4.1|15 Videos
  • MOTION

    DC PANDEY|Exercise Check Point 4.2|20 Videos
  • MEASUREMENT AND ERRORS

    DC PANDEY|Exercise Subjective|19 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    DC PANDEY|Exercise (C )Medical entrances gallery|32 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A stone is projected with speed of 50 ms^(-1) at an angle of 60^(@) with the horizontal. The speed of the stone at highest point of trajectory is

A ball is thrown with a speed of 20 m s^(-1) at an elevation angle 45^(@) . Find its time of flight and the horizontal range ( take g = 10 ms ^(-2)] lt

A ball is thrown from the top of tower with an initial velocity of 10ms^(-1) at an angle of 30^(@) with the horizontal. If it hits the ground of a distance of 17.3m from the back of the tower, the height of the tower is (Take g=10ms^(-2))

At what angle should a body be projected with a velocity 24 ms^(-1) . Just to pass over the obstacle 16 m high at a horizontal distance of 32 m ? Take g = 10 ms^(-2) .

A body is thrown from a point with speed 50 ms ^(-1) at an angle 37^@ with horizontal . When it has moved a horizontal distance of 80 m then its distance from point of projection is

A body is projected with a velocity 30 ms^(-1) at an angle of 30^@ with the vertical. Find (i) the maximum height (ii) time of flight and (iii) the horizontal range of the projectile. Take g=10 m//s^@ .

A projectile is thrown with speed 40 ms^(-1) at angle theta from horizontal . It is found that projectile is at same height at 1s and 3s. What is the angle of projection ?

A projectile is thrown with a velocity of 10 ms^(-1) at an angle of 60^(@) with horizontal. The interval between the moments when speed is sqrt(5g) m//s is (Take, g = 10 ms^(-2))

Velocity of a projectile is 10 ms^(-1) . At what angle to the horizontal should it be projected so that it covers maximum horizontal distance ?

DC PANDEY-MOTION-Medical entrances gallery
  1. A stone is thrown with a speed of 10 ms^(-1) at an angle of projection...

    Text Solution

    |

  2. A particle is projected with an angle of projection theta to the horiz...

    Text Solution

    |

  3. An object is thrown towards the tower which is at a horizontal distanc...

    Text Solution

    |

  4. The range of a projectile is R when the angle of projection is 40^(@)....

    Text Solution

    |

  5. A particle with a velcoity (u) so that its horizontal ange is twice th...

    Text Solution

    |

  6. If the angle of projection of a projector with same initial velocity e...

    Text Solution

    |

  7. A particle is moving such that its position coordinates (x, y) are (2m...

    Text Solution

    |

  8. A cricket ball thrown across a field is a heights h(1) and h(2) from t...

    Text Solution

    |

  9. For an object thrown at 45^(@) to the horizontal, the maximum height H...

    Text Solution

    |

  10. A body is projected horizontally from the top of a tower with a veloci...

    Text Solution

    |

  11. A body is projected with an angle theta.The maximum height reached is ...

    Text Solution

    |

  12. The velocity of a projectile at the initial point A is (2 hati +3 hatj...

    Text Solution

    |

  13. A projectile is thrown with initial velocity u(0) and angle 30^(@) wit...

    Text Solution

    |

  14. A projectile is projected at 10ms^(-1) by making an angle 60^(@) to th...

    Text Solution

    |

  15. two particles are projected upwards with the same initial velocity v(0...

    Text Solution

    |

  16. The velocity vector of the motion described by the position vector of ...

    Text Solution

    |

  17. Trajectories of two projectiles are shown in figure.Let T(1) and T(2) ...

    Text Solution

    |

  18. The horizontal range and the maximum height of a projectile are equal....

    Text Solution

    |

  19. If for the same range, the two heights attined are 20 m and 80 m, then...

    Text Solution

    |

  20. A ball thrown by one player reaches the other in 2 s. The maximum heig...

    Text Solution

    |