Home
Class 11
PHYSICS
A football player throws a ball with a v...

A football player throws a ball with a velocity of 50 metre/sec at an angle 30 degrees from the horizontal. The ball remains in the air for `(g = 10m//s^(2))`

A

`2.5 s`

B

`1.25s`

C

`5s`

D

`0.625s`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

Time of flight, `T = (2u sin theta)/(g) = (2 xx 50 xx sin 30^(@))/(1) = 5s`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION

    DC PANDEY|Exercise Check Point 4.3|10 Videos
  • MOTION

    DC PANDEY|Exercise A. Taking it together|1 Videos
  • MOTION

    DC PANDEY|Exercise Check Point 4.1|15 Videos
  • MEASUREMENT AND ERRORS

    DC PANDEY|Exercise Subjective|19 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    DC PANDEY|Exercise (C )Medical entrances gallery|32 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle is projected with velocity of 10m/s at an angle of 15° with horizontal.The horizontal range will be (g = 10m/s^2)

A golfer standing on the ground hits a ball with a velocity of 52 m//s at an angle theta above the horizontal if tan theta=5/12 find the time for which the ball is at least 15m above the ground? (g=10m//s^(2))

A ball is thrown from the ground with a velocity of 20sqrt3 m/s making an angle of 60^@ with the horizontal. The ball will be at a height of 40 m from the ground after a time t equal to (g=10 ms^(-2))

A boy playing on the roof of a 10 m high building throws a ball with a speed of 10 m/s at an angle 30 ^@ with the horizontal. How far from the throwing point will the ball be at the height of 10 m from the ground? (g = 10 m//s ^ 2 )

A ball projected with a velocity of 28m/sec has a horizontal range 40m. Find the two angles of projection.

A football ils kicked with a velocity of 20 m/s at an angle of 45^0 wilth the horizontal. A. Find the time taken by the ball to strike the ground. b.Find the maximum height it reaches. C. How far away from the kick dows it hit the ground? Take g=10 m/s^2 .

A golfer standing on level ground hits a ball with a velocity of u=52m//s at an angle alpha above the horizontal. If tantheta=5//12 , then the time interval for which the ball is at least 15 m above the ground (i.e. between A and B will be :(take g=10m//s^(2) )

DC PANDEY-MOTION-Check Point 4.2
  1. At the top of the trajectory of a projectile, the directions of its ve...

    Text Solution

    |

  2. At the top of the trajectory of a projectile, the directions of its ve...

    Text Solution

    |

  3. In the motion of a projectile freely under gravity, its

    Text Solution

    |

  4. When a stone is projected which remains constant?

    Text Solution

    |

  5. A stone is projected with speed of 50 ms^(-1) at an angle of 60^(@) wi...

    Text Solution

    |

  6. A football player throws a ball with a velocity of 50 metre/sec at an ...

    Text Solution

    |

  7. A particle is projected with a velocity of 20 ms^(-1) at an angle of 6...

    Text Solution

    |

  8. If 2 balls are projected at angles 45^(@) and 60^(@) and the maximum h...

    Text Solution

    |

  9. If the initial velocity of a projectile be doubled, keeping the angle ...

    Text Solution

    |

  10. For a projectile, the ratio of maximum height reached to the square of...

    Text Solution

    |

  11. A particle is projected from ground with speed u and at an angle theta...

    Text Solution

    |

  12. A projectile, thrown with velocity v(0) at an angle alpha to the horiz...

    Text Solution

    |

  13. A particle is projected at an angle of 45^(@) with a velocity of 9.8 m...

    Text Solution

    |

  14. Two projectiles are fired from the same point with the same speed at a...

    Text Solution

    |

  15. A projectile fired with initial velocity u at some angle theta has a ...

    Text Solution

    |

  16. An object is thrown along a direction inclined at an angle of 45^(@) w...

    Text Solution

    |

  17. An object is projected at an angle of 45^(@) with the horizontal. The ...

    Text Solution

    |

  18. The horizontal range of a projectile is 4 sqrt(3) times its maximum he...

    Text Solution

    |

  19. A ball is projected with a velocity 20 sqrt(3) ms^(-1) at angle 60^(@)...

    Text Solution

    |

  20. A projectile is thrown with a velocity of 10 ms^(-1) at an angle of 60...

    Text Solution

    |