Home
Class 11
PHYSICS
Calculate the daily loss of energy by th...

Calculate the daily loss of energy by the earth, if the temperature gradient in the earth's crust is `32^(@)C` per km and mean conductivity of the rock is `0.008` of CGS unit. (Given radius of earth `=6400km`)

A

`10^(40)cal`

B

`10^(30)cal`

C

`10^(18)cal`

D

`10^(10)cal`

Text Solution

Verified by Experts

(c) Temperature gradient `(d theta)/(dx)=32/1000.^(@)C//m=32/(10^(5)).^(@)C//m`
Loss of energy by earth is given by
`Q=KA(d theta)/(dx)xx86400`
`=0.008xx(4xx22)/7xx(64xx10^(8))^(2)xx32/(10^(5))xx86400`
`=1.1xx10^(18)cal=10^(18)`cal
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SIMPLE HARMONIC MOTION

    BITSAT GUIDE|Exercise BITSAT Archives|12 Videos
  • UNITS, MEASUREMENTS & DIMENSION

    BITSAT GUIDE|Exercise All Questions|58 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Heat received by the Earth due to solar radiations is 1.35 KWm^(-2) . It is also known that the temperature of the Earth’s crust increases 1^(@)C for every 30 m of depth. The average thermal conductivity of the Earth’s crust is K = 0.75 J (msK)^(-1) and radius of the Earth is R = 6400 km . (i) Calculate rate of heat loss by the Earth’s core due to conduction. (ii) Assuming that the Earth is a perfect block body estimate the temperature of its surface.

Find out the capacitance of the earth ? (Radius of the earth = 6400 km)

The radius of the earth is 6400 km, the order of magnitude is

Find the velocity of a satellite at height 80 km from earth. If the radius of earth is 6400 km

Calculate the acceleration due to gravity at a height of 1600 km from the surface of the Earth. (Given acceleration due to gravity on the surface of the Earth g_(0) = 9.8 ms^(-2) and radius of earth, R = 6400 km).

Calculate the escape velocity for an atmospheric particle 1600 km above the earth's surface, given that the radius of the earth is 6400 km and acceleration due to gravity on the surface of earth is 9.8 ms^(-2) .

Calculate the centripetal acceleation of a point on the equator of earth due to the rotatin of earth about its wn axis . Radius of earth = 6400 km .

The radius of the Earth is 6400 km. If the height of an antenna is 500 m, then its range is

Find the percentage decrease in the weight of a body when taken 16 km below the surface of the earth. Take radius of the earth is 6400 km.

What is the linear velocity of a person at equator of the earth due to its spinning motion? (Radius of the earth =6400km )

BITSAT GUIDE-TRANSMISSION-All Questions
  1. One end of a metal rod is kept in a furnace. In steady state, the temp...

    Text Solution

    |

  2. Calculate the daily loss of energy by the earth, if the temperature gr...

    Text Solution

    |

  3. Cylinder rod of copper of length 2m and cross-sectional area 2cm^(2) i...

    Text Solution

    |

  4. Cylinder copper rod of length 1m and a cylinder steel rod of length 1....

    Text Solution

    |

  5. A block of ice at 0^(@)C rest on the upper surface of the slab of ston...

    Text Solution

    |

  6. The ice is filled in a hollow glass sphere of thickness 2mm and extern...

    Text Solution

    |

  7. 5cm thick walls of a box like cooler is made of plastic toam. Its tota...

    Text Solution

    |

  8. If in two identical containers, equal quantities of ice melts complete...

    Text Solution

    |

  9. A compound rod is formed of a steel core of diameter 1cm and outer cas...

    Text Solution

    |

  10. An aluminium rod of length L and cross-sectional area 2A is joined wit...

    Text Solution

    |

  11. A uniform metal ring with centre C have two points A and B such that a...

    Text Solution

    |

  12. What amount of ice at -14^(@)C required to cool 200gg of water from 25...

    Text Solution

    |

  13. A metallic sphere having inner and outer radii a and b respectively ha...

    Text Solution

    |

  14. A body cools from 60^(@)C to 50^(@)C in 10 minutes . If the room tempe...

    Text Solution

    |

  15. Find the time in which a layer of ice thickness h will grow on the sur...

    Text Solution

    |

  16. A black body maintained at a certain temperature radiates heat energy ...

    Text Solution

    |

  17. The thermal radiation emitted by a body per second per unit area is (D...

    Text Solution

    |

  18. If temperature of black body increases from 300K to 900K, then the rat...

    Text Solution

    |

  19. Three objects coloured black, gray and white can withstand hostile con...

    Text Solution

    |

  20. The power P is received by a surface at temperature T(0)K from a small...

    Text Solution

    |