Home
Class 12
CHEMISTRY
One of the reaction that takes place in ...

One of the reaction that takes place in producing steel from iron ore is the reduction of iron(II) oxide by carbon monoxide to give iron metal and `CO_(2)`.
`FeO(s)+CO(g) hArr Fe(s)+CO_(2)(g), K_(p)=0.265` atm at `1050 K`
What are the equilibrium partial pressure of `CO` and `CO_(2)` at `1050 K` if the partical pressure are: `p_(CO)=1.4 atm` and `p_(CO_(2))=0.80 atm`?

A

`[P_(CO)]` = 1.739 atm and `P_(CO_2)` = 0.461 atm

B

`[P_(CO)]` = 17.39 atm and `P_(CO_2)` = 0.461 atm

C

`[P_(CO)]` = 1.79 atm and `P_(CO_2)` = 0.46 atm

D

`[P_(CO)]` = 2.739 atm and `P_(CO_2)` = 0.461 atm

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • JEE MOCK TEST 12

    NTA MOCK TESTS|Exercise CHEMISTRY - SUBJECTIVE NUMERICAL|5 Videos
  • JEE MOCK TEST 11

    NTA MOCK TESTS|Exercise CHEMISTRY|25 Videos
  • JEE MOCK TEST 13

    NTA MOCK TESTS|Exercise CHEMISTRY|25 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

For the reaction CO(g)+(1)/(2) O_(2)(g) hArr CO_(2)(g),K_(p)//K_(c) is

For the reaction C(s) +CO_(2)(g) rarr 2CO(g), k_(p)=63 atm at 100 K. If at equilibrium p_(CO)=10p_(CO_(2)) then the total pressure of the gases at equilibrium is

For the equilibrium NH_2CONH_4(s) hArr 2NH_3(g) +CO_2(g) P_(CO_2)= 1 atm at 100^@C . What will be the equilibrium constant at 100^@C in atm.

For the equlibrium NH_(2)CONH_(4)(s) rarr 2NH_(3)(g) + CO_(2)(g) p_(CO_(2)) = 1 atm at 100^(@)C . What will be the equilibrium constant at 100^(@)C in atm.