Home
Class 11
CHEMISTRY
From the thermochemical reactions, C(gra...

From the thermochemical reactions, C(graphite)`+1//2O_(2)rarr CO , Delta H =-110.5`KJ
`CO+1//2O_(2)rarr CO_(2),Delta H=-283.2` KJ the heat of reaction of C(graphite) `+O_(2)rarr CO_(2)` is :

A

`-393.7 kJ`

B

`+393.7 kJ`

C

`-172.7 kJ`

D

`+172.7 kJ`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

`DeltaH=H_(P)-H_(R)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS

    NARAYNA|Exercise Level -III|64 Videos
  • THERMODYNAMICS

    NARAYNA|Exercise Level-IV|27 Videos
  • THERMODYNAMICS

    NARAYNA|Exercise Level -I (C.W)|62 Videos
  • STRUCTURE OF ATOM

    NARAYNA|Exercise EXERCISE - IV EXEMPLAR PROBLEMS|24 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

From the thermochemical reactions, C_(("graphite"))+(1)/(2)O_(2)toCO,DeltaH=-110.5kJ CO+(1)/(2)O_(2)toCO_(2),DeltaH=-283.2kJ the heat of reaction of C_(("graphite"))+O_(2)toCO_(2) is:

Form the thermochemical reactions. C(graphite) +1//2 O_(2)(g) to CO(g), triangleH=-110.5kJ CO(g)+1//2O_(2)(g) to CO_(2)(g), triangleH=-283.2kJ The enthalpy ofreaction of C(graphite) +O_(2)(g) to CO_(2)" is "

C+O_(2) rarr CO_(2), Delta H =-93 kJ , for formation of 11 mg of CO_(2) is

C(s)+(1)/(2)O_(2)(g)to CO(g), Delta H =- 42 kJ/mole CO(g)+(1)/(2)O_(2)(g)to CO_(2)(g) , Delta H =-24 kJ/mole The heat of formation of CO_(2) is

C+O_(2) rarr CO_(2), Delta H =-396 kJ mol^(-1) . Heat liberated in formation of 0.154 kg of CO_(2) is

Given that C + O_(2) rightarrow CO_(2), Delta H^(@) = - x k J 2CO +O_(2) rightarrow 2CO_(2) , Delta H^(@) = -y kJ What is heat of formation of CO?

NARAYNA-THERMODYNAMICS-Level -II (C.W)
  1. The heat of combustion of yellow phoshphorus and red phosphorus are -9...

    Text Solution

    |

  2. The heats of combustion for C, H(2) and CH(4) are -349, -241.8 and -90...

    Text Solution

    |

  3. From the thermochemical reactions, C(graphite)+1//2O(2)rarr CO , Delta...

    Text Solution

    |

  4. The heats of xombustion of carbon, hydrogen and ethane are 94, 68.3 an...

    Text Solution

    |

  5. If the heats of formation of C(2)H(2) and C(6)H(6) are 230 kJ mol^(-1)...

    Text Solution

    |

  6. At 298 K, the heats of formation fo C Cl(4) (g), H(2)O(g), CO(2)(g) an...

    Text Solution

    |

  7. The stadard heats of formation of NO(2)(g) and N(2)O(4) (g) are 33.5 a...

    Text Solution

    |

  8. The enthalpies of formation of CO(2(g)), H(2)O((l)) and C(2)H(4(g)) ar...

    Text Solution

    |

  9. If H(2)S+3/2 O(2) rarr H(2)O+SO(2), DeltaH=-136.7 Kcal H(2)+1/2 O(...

    Text Solution

    |

  10. A+3/2 O(2) rarr AO(3) = 3x KJ AO(2)+1/2 O(2) rarr AO(3) = 2y kJ Th...

    Text Solution

    |

  11. The enthalpy change during the formation of 24.95 grams of hydrated co...

    Text Solution

    |

  12. The molar enthalpies of combustion of C(2)H(2)(g), C("graphite") and H...

    Text Solution

    |

  13. For a given reaction, C(7)H(8(l))+9I(2) (g) rarr 7CO(2)(g) +4H(2)O(l...

    Text Solution

    |

  14. Hess's law states that

    Text Solution

    |

  15. Heat of reaction (DeltaH) is given by

    Text Solution

    |

  16. The values of the combustion of graphite and H(2) are -395 and -269 kJ...

    Text Solution

    |

  17. The heat of combustion of sucrose C(12) H(22) O(11)(s) at constant vol...

    Text Solution

    |

  18. At 298 K, the heat of solution of MgSO(4) (s) is -91.21 kJ mol^(-1) an...

    Text Solution

    |

  19. The entropy change for cooling 1.6 g of an organic compound (mol. Wt. ...

    Text Solution

    |

  20. The entropy change during heating of 50 g water (sp. Heat =4200 J kg^(...

    Text Solution

    |