Home
Class 12
PHYSICS
Two blocks of masses M = 3 kg and m = 2 ...

Two blocks of masses M = 3 kg and m = 2 kg are in contact on a horizontal table. A constant horizontal force F = 5 N is applied to block M as shown. There is a constant frictional force of 2 N between the table and the block m but no frictional force between the table and the first block M, then acceleration of the two blocks is

A

`0.4 ms^(-2)`

B

`0.6 ms^(_2)`

C

`0.8 ms^(-2)`

D

`1 ms^(-2)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEET MOCK TEST 16

    NTA MOCK TESTS|Exercise PHYSICS|45 Videos
  • NEET MOCK TEST 18

    NTA MOCK TESTS|Exercise PHYSICS|45 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two blocks of masses M = 3 kg and m = 2 kg, are in contact on a horizontal table. A constant horizontal force F = 5 N is applied to block M as shown. There is a constant frictional force of 2 N between the table and the block m but no frictional force between the table and the first block M, then the acceleration of the two blocks is-

Two blocks of mass m = 1 kg and M = 2 kg are in contact on a frictionless table. A horizontal force F(= 3N) is applied to m. The force of contact between the blocks, will be-

Two blocks of masses 2 kg and 4 kg are in close contact on a frictionless horizontal table. A horizontal force of 18 N is applied to the larger mass. What is the force at the surface of contact between the blocks?

Two blocks of masses 2 kg and 1 kg are in contact with each other on a frictionless table. When a horizontal force of 3.0 N is applied to the block of mass 2 kg the value of the force of contact between the two blocks is:

Two blocks of mass m=1 kg and M=2 kg are in contact on a frictionless table. A horizontal force F(=3N) is applied to m. Find the force of contact between the blocks. Will the force of contact remain same if F is applied to M?

Blocks are in contact on a frictionless table. A horizontal force F = 3N is applied to one block as shown. The force exerted by the smaller block m_(2) on block m_(1) is-

Two blocks of mass = 2 kg and M = 5 kg are in contact on a frictionless table. A horizonatal force F (= 35 N) is applies to m. Find the force of contact between the block, will the force of contact remain same if F is applied to M ?

Two blocks of masses 1 kg and 2 kg are placed in contact on a smooth horizontal surface as shown in fig. A horizontal force of 6N is applied d(a) on a 1-kg block. Find the force of interaction of the blocks. .

Blocks are in contact on a frictionless table. A horizontal force F=3N is applied to one block as shown. The force exerted by the smaller block m_(2) on block m_(1) is :

Two blocks of 2 kg and I kg are in contact on a frictionless table. If a force of 3 N is applied on 2 kg block, then the force of contact between the two blocks will be

NTA MOCK TESTS-NEET MOCK TEST 17-PHYSICS
  1. Light of wavelength 5000Å is incident over a slit of width 1 mu m. The...

    Text Solution

    |

  2. Two blocks of masses M = 3 kg and m = 2 kg are in contact on a horizon...

    Text Solution

    |

  3. A disc of radius 0.1 m rolls without sliding on a horizontal surface w...

    Text Solution

    |

  4. A bob hangs from a rigid support by an inextensible string of length l...

    Text Solution

    |

  5. The activity of a sample of radioactive material A(1) at time t(1) and...

    Text Solution

    |

  6. Light rays of wavelength 6000A^(@) and of photon intensity 39.6Wm^-2 i...

    Text Solution

    |

  7. Microscope is an optical instrument which

    Text Solution

    |

  8. The maximum intensity in young's double-slit experiment is I(0). Dist...

    Text Solution

    |

  9. A thin glass prism of mu = 1.5 is immersed in water of mu =1.33 . The ...

    Text Solution

    |

  10. The power factor of the following circuit will be

    Text Solution

    |

  11. A uniform magnetic field existsin region given by vec(B) = 3 hat(i) + ...

    Text Solution

    |

  12. Magnetic susceptibility of a paramagnetic substance is

    Text Solution

    |

  13. A rectangular loop of metallic wire is of length a and breadth b and c...

    Text Solution

    |

  14. Resistance of 100 Omega and 200 Omega are connected in series with 22...

    Text Solution

    |

  15. A conductor rod AB moves parallel to X-axis in a uniform magnetic fiel...

    Text Solution

    |

  16. In a compound microscope, the focal lengths of two lenses are 1.5 cm a...

    Text Solution

    |

  17. A freshly prepared radioactive source of half-life 2 h emits radiation...

    Text Solution

    |

  18. Figure shows an infinite ladder network of resistances. The equivalent...

    Text Solution

    |

  19. A coil of water of resistance 50 Omega is embedded in a block of ice a...

    Text Solution

    |

  20. A small drop of water falls from rest through a large height h in air,...

    Text Solution

    |