Home
Class 11
CHEMISTRY
An oxide of iron contains 69.94% Fe and ...

An oxide of iron contains `69.94% Fe` and `30.06%O`. Determine its E.F. `(Fe = 55.85, O = 16.0)`

Text Solution

Verified by Experts

`{:("Element",Fe,O),(%"composition",=69.94,30.06),("Mole ratio",(69.94)/(55.85)=1.25,(30.06)/(16)=1.88),("simple mole ratio",(1.25)/(1.25)=1xx2,(1.88)/(1.25)=1.5 xx 2 = 3),("whole number ratio",2,3):}`
`E.F = Fe_(2)O_(3)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLID STATE

    NARAYNA|Exercise LEVEL-V|122 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    NARAYNA|Exercise EXERCISE - IV|43 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Determine the empirical formula of an oxide of iron which has 69.9% iron and 30.1% oxygen by mass. (Atomic mass : Fe = 55.85 amu, O = 16.00 amu).

A mineral of iron contains an oxide containing 72.36% iron by mass and has a density of 5.2 g/cc. its unit cell is cubic with edge length of 839 pm. What is the total number of atoms (ions) present in each unit cell ? (Fe -56, O-16)

What is the molecular formula of an oxide of iron in which the mass per cent of iron and oxygen are 69.9 and 30.1 respectively and its molecular mass is 160. *

Choose the molecular formula of an oxide of iron in which the mass per cent of iron and oxygen are 69.9 and 30.1 respectively and its molecular mass is 160.

1.00 g of a hydrated salt contains 0.2014 g of iron, 0.1153 g fo sulphur, 0.2301 g of oxygen and 0.4532 g of water of crystallisation. Find its empirical formula. (Fe = 56, S = 32, O = 16)

A certain mixed oxide of iron contains 2.5 grams of oxygen for every 7.0 grams of iron. If it is regarded as a mixture of FeO and Fe_(2)O_(3) in the weight ratio a : b, what is a : b, (atomic weight of iron = 56)

NARAYNA-SOME BASIC CONCEPTS IN CHEMISTRY STOICHIOMETRY (PART-I)-All Questions
  1. 1.520 g of the hydroxide of a metal on ignition gave 0.995 g of oxide....

    Text Solution

    |

  2. On analysing an impure sample of sodium chloride, the percentage of ch...

    Text Solution

    |

  3. An oxide of iron contains 69.94% Fe and 30.06%O. Determine its E.F. (F...

    Text Solution

    |

  4. On analysis of a compund, it was found that it contains (i) 4.08 grams...

    Text Solution

    |

  5. Calculate the M.F. of a hydrocarbon which caontains 85.7% carbon and h...

    Text Solution

    |

  6. The weight of oxygen gas liberated by the heating of 2.45 g of KCIO(3)...

    Text Solution

    |

  7. How many grams of 80% pure marble stone on calination can give 14 gram...

    Text Solution

    |

  8. 50.0kg of N(2)(g) and 10.0 kg of H(2)(g). Are mixed to produce NH(3)(g...

    Text Solution

    |

  9. What volume of carbon monoxide at 2 atm and 273^(@)C is required in or...

    Text Solution

    |

  10. The volume of O(2) at S.T.P required for completely burnt out 100 ml. ...

    Text Solution

    |

  11. Calculate the volume of air, containing 21% of oxygen by volume requir...

    Text Solution

    |

  12. What is the volume of ammonia obtained starting from 2L of nitrogen, i...

    Text Solution

    |

  13. Calcium carbonate reacts with aqueous HCI to give CaCI(2) and CO(2), w...

    Text Solution

    |

  14. What mass of CaCO(3) is required to react completely with 25 ml of 0.7...

    Text Solution

    |

  15. Assigning of oxidation numbers in different compounds:

    Text Solution

    |

  16. What is the oxidation number of iron in the brown ring complex compoun...

    Text Solution

    |

  17. xKI +y H(2)SO(4rarr)I(2)+SO(2)+KHSO(4). In the above balanced equation...

    Text Solution

    |

  18. Calculate the mole coefficient of H^(+) in the balanced equation. IO...

    Text Solution

    |

  19. Reaction between hydrogen sulphide and sulphurdioxide gives sulphur. W...

    Text Solution

    |

  20. 40 ml N//10HCl and 60ml N//20KOH are mixed together. Calculate the nor...

    Text Solution

    |