Home
Class 11
CHEMISTRY
NaOH and Na(2)CO(3) are dissolvedin 200 ...

`NaOH` and `Na_(2)CO_(3)` are dissolvedin 200 ml aqueous solution. In the presence of phenolphthalein indicator. 17.5 ml of `0.1N HCl` are used to titrate this solution. Now methyl orange is added in the same solution titrated and it requires 2.5ml of the same `HCl`. Calculate the normality of `NaOH` and `Na_(2)CO_(3)` and their mass present in the solution.

Text Solution

Verified by Experts

Milli eq (a) of `H_(2)SO_(4)` used in the presence of phenolphthalein indicator
`= N xx V` (ml) `= 0.1 xx 2 xx 2.5 = 0.5`
`a = 0.5 = 1//2` milli equivalents of `Na_(2)CO_(3)` ...(1) Milli eq of
(b) `NaHCO_(3) +1//2` milli eq of `Na_(2)CO_(3)` ...(2)
For `Na_(2)CO_(3)` solution: From equation (1)
Milli eq of acid used by `Na_(2)CO_(3) = 2xx 0.5 = 1`
Suppose, Normality of `Na_(2)CO_(3)` solution `= N`
Volume of `Na_(2)CO_(3)` solution taken `=10ml`
Milli eq of `Na_(2)CO_(3)` taken `= N xx V` (ml) `= 10N`
Putting the milli eq of `H_(2)SO_(4)` and `Na_(2)CO_(3)`
`1 = 10N` or (Normality of `Na_(2)CO_(3)) N = 0.1` Strength (S) in g/litre
`=N xx E`
`= 0.1 xx 53` (E for `Na_(2)CO_(3) = 53) = 5.3` g/litre
For `NaHCO_(3)` solution: From equations (1) and (2) milli eq of acid used by
`NaHCO_(3) = b - a = 1.0 - 0.5 = 0.5`
Suppose, Normality of `NaHCO_(3)` solution = N
Volume of `NaHCO_(3)` solution taken =10ml
Milli equivalents of `NaHCO_(3)` taken `= 10N`
Putting the milli eq of `H_(2)SO_(4)` and `NaHCO_(3)` equal, `0.5 = 10N`
or (Normality of `NaHCO_(3)` solution) `N = 0.05` Strength (S) is g/litre `=N xx E`
(E for `NaHCO_(3) = 84) = 0.05 xx 84 = 4.2` g/litre
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLID STATE

    NARAYNA|Exercise LEVEL-V|122 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    NARAYNA|Exercise EXERCISE - IV|43 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A mixutre solution of KOH and Na_2CO_3 requires 15 " mL of " (N)/(20) HCl when titrated with phenolphthalein as indicator.But the same amoound of the solutions when titrated with methyl orange as indicator requires 25 " mL of " the same acid. Calculate the amount of KOH and Na_2CO_3 present in the solution.

NARAYNA-SOME BASIC CONCEPTS IN CHEMISTRY STOICHIOMETRY (PART-I)-All Questions
  1. 40 ml N//10HCl and 60ml N//20KOH are mixed together. Calculate the nor...

    Text Solution

    |

  2. NaOH and Na(2)CO(3) are dissolvedin 200 ml aqueous solution. In the pr...

    Text Solution

    |

  3. NaOH and Na(2)CO(3) are dissolvedin 200 ml aqueous solution. In the pr...

    Text Solution

    |

  4. 20g of a sample of Ba(OH)(2) is dissolved in 10ml of 0.5N HCI solution...

    Text Solution

    |

  5. A 0.5 g sample containing MnO(2) is treated with HCl liberating Cl(2) ...

    Text Solution

    |

  6. 100g of a water samples is found to contain 12 mg of MgSO(4) calculate...

    Text Solution

    |

  7. 1 litre water sample of ground water in an area is found to contain 7....

    Text Solution

    |

  8. A sample of H(2)O(2) is x% by mass x ml of KMnO(4) are required to oxi...

    Text Solution

    |

  9. Calculate the composition of 10 9% oleum

    Text Solution

    |

  10. Which of the following is not an element.

    Text Solution

    |

  11. The second most abundant element in the earth crust is

    Text Solution

    |

  12. Which among of the following is an element ?

    Text Solution

    |

  13. Which of the following units represent the largest amount of energy?

    Text Solution

    |

  14. The M.K.S system was first introduced by

    Text Solution

    |

  15. Which is larger quantity.

    Text Solution

    |

  16. Dimensions of pressure are same as that of

    Text Solution

    |

  17. The prefix 10^(18) is

    Text Solution

    |

  18. The number of significant figures in 10500 are

    Text Solution

    |

  19. The number of significant figures in 10500 are

    Text Solution

    |

  20. 5.041 has how many significant figures.

    Text Solution

    |