Home
Class 11
CHEMISTRY
20g of a sample of Ba(OH)(2) is dissolve...

20g of a sample of `Ba(OH)_(2)` is dissolved in 10ml of `0.5N HCI` solution. The excess of HCI was titrated with `0.2N NaOH`. The volume of NaOH used was 10 c c. Calculate the percentage of `Ba(OH)_(2)` in the sample.

Text Solution

Verified by Experts

Milli eq. of HCI initially `= 10 xx 0.5 =5`
Milli eq. of NaOH consumed = Milli eq. of HCI is excess `= 10 xx 0.2 =2`
`:.` Milli eq. of HCI consumed = Milli eq. of `Ba(OH)_(2) = 5 - 2 = 3`
`:.` eq. of `Ba(OH)_(2) = 3//1000 = 3 xx 10^(-3)`
Mass of `Ba(OH)_(2) = 3 xx 10^(-3) (171//2) = 0.2565g`
`%Ba(OH)_(2) = (0.2565//2) 100 = 1.28%`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLID STATE

    NARAYNA|Exercise LEVEL-V|122 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    NARAYNA|Exercise EXERCISE - IV|43 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

10 g of a sample of Ba(OH)_(2) is dissolved in 10 ml of 0.5 N HCl Solution : The excess of HCl was titrated with 0.2 N NaOH. The volume of NaOH used was 20 cc. Calculate the percentage of Ba(OH)_(2) in the sample.

20g . Of a sample of Ba( OH)_(2) is dissolved in 50ml. of 0.1 N HCl solution . The excess of HCl was titrated with 0.1 N NaOH. The volume of NaOH used was 20cc. Calculate the percentage of Ba(OH)_(2) in the sample.

12.825 gm of a sample of Ba(OH)_(2) is dissolved in 10 ml of 0.5 N HCl solution. The excess of HCl was titrated with 0.2 N NaOH . The volume of NaOH used was 10 c c . The percentage of Ba(OH)_(2) in the sample is

50 gm of a sample of Ca(OH)_(2) is dissolved in 50 ml of 0.5 N HCl solution. The excess of HCl was titrated with 0.3N NaOH. The volume of NaOH used was 20cc. Calculate % purity of Ca(OH)_(2) .

10 g if NaOh us dissolved in 200 mL of solution. Calculate the strength.

0.50 g sample of impure CaCO_3 is dissolved in 50 ml of 0.0985 (N) HCl. After the reaction is complete, the excess HCl required 6 ml of 0.105N NaOH for neutralisation. The percentage purity of CaCO_3 in the sample is

NARAYNA-SOME BASIC CONCEPTS IN CHEMISTRY STOICHIOMETRY (PART-I)-All Questions
  1. NaOH and Na(2)CO(3) are dissolvedin 200 ml aqueous solution. In the pr...

    Text Solution

    |

  2. NaOH and Na(2)CO(3) are dissolvedin 200 ml aqueous solution. In the pr...

    Text Solution

    |

  3. 20g of a sample of Ba(OH)(2) is dissolved in 10ml of 0.5N HCI solution...

    Text Solution

    |

  4. A 0.5 g sample containing MnO(2) is treated with HCl liberating Cl(2) ...

    Text Solution

    |

  5. 100g of a water samples is found to contain 12 mg of MgSO(4) calculate...

    Text Solution

    |

  6. 1 litre water sample of ground water in an area is found to contain 7....

    Text Solution

    |

  7. A sample of H(2)O(2) is x% by mass x ml of KMnO(4) are required to oxi...

    Text Solution

    |

  8. Calculate the composition of 10 9% oleum

    Text Solution

    |

  9. Which of the following is not an element.

    Text Solution

    |

  10. The second most abundant element in the earth crust is

    Text Solution

    |

  11. Which among of the following is an element ?

    Text Solution

    |

  12. Which of the following units represent the largest amount of energy?

    Text Solution

    |

  13. The M.K.S system was first introduced by

    Text Solution

    |

  14. Which is larger quantity.

    Text Solution

    |

  15. Dimensions of pressure are same as that of

    Text Solution

    |

  16. The prefix 10^(18) is

    Text Solution

    |

  17. The number of significant figures in 10500 are

    Text Solution

    |

  18. The number of significant figures in 10500 are

    Text Solution

    |

  19. 5.041 has how many significant figures.

    Text Solution

    |

  20. According to Avogadro, equal volumes of two different gases under same...

    Text Solution

    |