Home
Class 11
CHEMISTRY
X and Y are two different elements havin...

X and Y are two different elements having their atomic masses in 1:2 ratio. The compound formed by the combination of X and Y contains 50% of X by weight. The empirical formula of the compound is

A

`X_(2)Y`

B

`XY_(2)`

C

`XY`

D

`X_(4)Y`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

`W%` of `x = 50`,
`W%` of `y = 50`
`AW` of `x = 1`,
`AW` of `y = 2`
`{:("atomic ratio","simple ratio",E.F),((50)/(1)=50,(50)/(25)=2,X_(2)Y),((50)/(2)=25,(25)/(25)=1,):}`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLID STATE

    NARAYNA|Exercise LEVEL-V|122 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    NARAYNA|Exercise EXERCISE - IV|43 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

X and Y are two different elements havaing their atomic masses in 1:2 ratio. The gompound formed by the combination of X and Y contains 50% of X by weight. The emperical formula of the compound is

Two elements X (Atomic mass 75) and Y (Atomic mass 12) combine to give a compound having 75.8% X. The empirical formula of the compound is

Two atoms X and Y have 5 and 7 valence electrons. The formula of the compound formed by their combination is

An element A ( at. wt . = 75) and B( at. wt . =25) combine to form a compound. The compund contain 75% A by weight. The formula of the compound will be

The valency of an element X is 1 and that of oxygen is 2. What will be the formula of the compound formed by the combination of element X with oxygen ?

NARAYNA-SOME BASIC CONCEPTS IN CHEMISTRY STOICHIOMETRY (PART-I)-All Questions
  1. A compound has 20% of nitrogen by weight. If one molecule of the compo...

    Text Solution

    |

  2. Haemoglobin contains 0.33% of Fe by weight. If 1 molecule of Haemoglob...

    Text Solution

    |

  3. X and Y are two different elements having their atomic masses in 1:2 r...

    Text Solution

    |

  4. A gaseous hydrocarbon with empirical formula CH(2) has a density of 12...

    Text Solution

    |

  5. Empirical formula of a compound is CH(2)O and its vapour density is 30...

    Text Solution

    |

  6. A compound contains 92.3% of carbon and 7.7% of hydrogen. The molecule...

    Text Solution

    |

  7. 0.132g of an organic compound gave 50 ml of N(2) at STP. The weight pe...

    Text Solution

    |

  8. In a compound C, H, N atoms are present in 9:1:3.5 by weight. Molecula...

    Text Solution

    |

  9. A certain compound contains Calcium, Carbon and Nitrogen in the mass r...

    Text Solution

    |

  10. The atomic mass of a metal M is 56, then the empirical formulae of its...

    Text Solution

    |

  11. The pair of species having same percentage of carbon is:

    Text Solution

    |

  12. How many grams of H(3)PO(4) is required to completely neutralize 120 g...

    Text Solution

    |

  13. How much volume of CO(2) at S.T.P. is liberated by the combustion of 1...

    Text Solution

    |

  14. 30g Mg and 30g O(2) are reacted and the residual mixture contains:

    Text Solution

    |

  15. If 0.5 mole of BaCl(2) are mixed with 0.2 mole of Na(3)PO(4),the maxim...

    Text Solution

    |

  16. KClO(3) on heating decomposes to give KCl and O(2). What is the volume...

    Text Solution

    |

  17. 23 g of sodium will react with methanol to give

    Text Solution

    |

  18. How many litres of oxygen at STP are required for complete combustion ...

    Text Solution

    |

  19. what volume of hydrogen gas , at 273 K and 1 atm pressure will be con...

    Text Solution

    |

  20. The weight of KMnO(4) required to completely oxidise 0.25 moles of FeS...

    Text Solution

    |