Home
Class 11
CHEMISTRY
A 20 mL mixture of CO, CH4, and Helium (...

A 20 mL mixture of CO, `CH_4`, and Helium (He) gases is exploded by an electric discharge at room temperature with excess of oxygen. The volume contraction is found to be 13 mL. A further contraction of 14 mL occurs when the residual gas is treated wityh KOH solution. Find out the composition of the gaseous mixture in terms of volume percentage.

A

`CO-40%, CH_(4)-20%, He-40%`

B

`CO-40%, CH_(4)-30%, He-20%`

C

`CO-50%, CH_(4)-20%, He-30%`

D

`CO-50%, CH_(4)-10%,He-40%`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

`underset(a vol)underset(1 vol)(CO(g))+((1)/(2))underset(1//2a vol)underset(1//2vol)(O_(2))(g)rarrunderset(a vol)underset(1vol)(CO_(2))(g)`
`underset(b vol)underset(1vol)(CH_(4)(g)) +underset(2b vol)underset(2vol)(2O_(2))(g)rarrunderset(b vol)underset(1 vol)(CO_(2))(g)+2H_(2)O(l)`
Total initial volume `=[a+((1)/(2))a+b+2b+20-(a+b)]`
volume after reaction `=[a+b +20 - (a+b)]`
Contraction `=((1)/(2)) a+2b = 13`
When treated with `KOH, CO_(2)` is absorbed i.e. ` a+ b = 14`
Solving both equations `a =10, b = 4`
`CO = 10 cm^(3), CH_(4) = 4cm^(3)` and `He = 6 cm^(3)` i.e., `CO = 50%, CH_(4)= 20%` and `He = 30%`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLID STATE

    NARAYNA|Exercise LEVEL-V|122 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    NARAYNA|Exercise EXERCISE - IV|43 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Ten millilitre of a mixture of CO,CH_4 , and N_2 exploded with an excess of O_2 and gave a contaction of 6.5ml . When the residual gas was treated with NaOH , there was further contraction of 7 ml. What is the composition of the original mixture?

100 ml of gaseous mixture containing CO, CO_(2) and O_(2) was sparked there was contraction of 80mL volume when the nixturc was passed through aqueous caustic potash KOH. The omposition of initial gaseous mixture will be respectively:

A mixture of 100ml of CO,CO_(2) and O_(2) was sparked. When the resulting gaseous mixture was passed through KOH solution, contraction in volume was found to be 80ml , the composition of initial mixture may be (in the same order)

NARAYNA-SOME BASIC CONCEPTS IN CHEMISTRY STOICHIOMETRY (PART-I)-All Questions
  1. A hydrocarbon contains 10.5 g of carbon per gram of hydrogen. 1 L of v...

    Text Solution

    |

  2. When K(2)Cr(2)O(7) is heated with conc. H(2)SO(4) and soluble chloride...

    Text Solution

    |

  3. A 20 mL mixture of CO, CH4, and Helium (He) gases is exploded by an el...

    Text Solution

    |

  4. 7.36g of a mixture of KCI and KI was dissolved in H(2)O to prepare 1 l...

    Text Solution

    |

  5. Equal weights of Zn metal and iodine are mixed together and I(1) is co...

    Text Solution

    |

  6. A hydrocarbon 'X' have 81% of carbon. Volume of CO(2) liberated at 298...

    Text Solution

    |

  7. Gastric juice contains 3g HCl per liter. If a person produces 2.5 L of...

    Text Solution

    |

  8. 50.0 kg of N(2)(g) and 10.0 kg of H(2)(g) are mixed to produce NH(3)(g...

    Text Solution

    |

  9. Calcium carbonate reacts with aqueous HCl to give CaCl(2) and CO(2) ac...

    Text Solution

    |

  10. 3.92g of ferrous ammonium sulphate (FAS) react completely with 50 mlN/...

    Text Solution

    |

  11. Upon heating 1 L of 2 N HCl solution, 36.5 g of HCl is lost and the vo...

    Text Solution

    |

  12. Metal X forms wo oxides. Formula of the first oxide is XO(2). The firs...

    Text Solution

    |

  13. 0.2 moles of a hydro carbon, which cannot decolourise bromine water, o...

    Text Solution

    |

  14. A sample of urine containing 0.3 g of urea was treated with an excess ...

    Text Solution

    |

  15. 50 vol of a gas X is mixed with 70 vol of oxygen. After explosion the ...

    Text Solution

    |

  16. A certain sample of coal contains 1% of sulphur by weight. What is the...

    Text Solution

    |

  17. 5g of crystalline salt rendered anhydrous lost 1.89g of water. The for...

    Text Solution

    |

  18. n g of substance X reacts with m g of substance Y to from p g of subst...

    Text Solution

    |

  19. To neutralize completely 20 mL of 0.1M aqueous solution of phosphorus ...

    Text Solution

    |

  20. Density of 2.05 M solution of acetic acid in water is 1.02g//mL. The m...

    Text Solution

    |