Home
Class 11
CHEMISTRY
Which one of the following gases contain...

Which one of the following gases contain the least number of molecukes ? (At Wt of `P = 32, Cl = 35.5, N = 14, O = 16, C = 12, H = 1)`.

A

4.0g of laughing gas

B

3.0g of Phosphine

C

2.0 g of marsh gas

D

10.0 g of Phosgene

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

No. of molecules = No. of moles `xxN`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLID STATE

    NARAYNA|Exercise LEVEL-V|122 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    NARAYNA|Exercise EXERCISE - IV|43 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Which one of the following pairs of gases contain the same number of molecules?

Which one of the following parts of gases contains the same number of molecules?

Which of the following has maximum number of molecules ? (C = 12, O = 16, N = 14, H = 1)

What is the percentage of carbon in urea? (Atomic mass C = 12, H = 1, N = 14, O = 16)

At the same temperature and pressure ,which of the following gases will have highest kinetic energy per molecule (at . Wt . Of hydrogen = 1 , nitrogen = 14 , carbon = 12, oxygen = 16)?

If 1 g of sulphur dioxide contains x molecues, what wil be the numbe of molecules in 1g of methane ? (S = 32 u, O = 16 u, C = 12 u, H = 1 u)

NARAYNA-SOME BASIC CONCEPTS IN CHEMISTRY STOICHIOMETRY (PART-I)-All Questions
  1. The weight of 1 xx 10^(22) molecules of CuSO(4).5H(2)O is

    Text Solution

    |

  2. 8gms of O(2) has the same number of molecules as

    Text Solution

    |

  3. Which one of the following gases contain the least number of molecukes...

    Text Solution

    |

  4. The number of molecules present in 4.4g of CO(2) gas is

    Text Solution

    |

  5. Calculate the number of Cl^(-) and Ca^(2+) ions in 222 g anhydrous CaC...

    Text Solution

    |

  6. One mole of CO(2) contains

    Text Solution

    |

  7. When equal masses of methane and sulphur dioxide are taken, then the ...

    Text Solution

    |

  8. The number of moles of H(2) in 0.224 L of hydrogen gas a STP (273 K, 1...

    Text Solution

    |

  9. Atomic weight of elements is 40 and its valency is 2. what is its equi...

    Text Solution

    |

  10. Which of the following has equivalent weight is equal to ("Molecular w...

    Text Solution

    |

  11. Equivalent weight of metal is 20. if the metal forms tripositive ion, ...

    Text Solution

    |

  12. A compound has 40% of carbon by weight. If molecular weight of the com...

    Text Solution

    |

  13. An organic compound contains C = 40%, H = 13.33%, and N = 46.67%. Its ...

    Text Solution

    |

  14. What is the percentage of deterium to heavy water ?

    Text Solution

    |

  15. 27 g of Al will react completely with…… g of O(2)

    Text Solution

    |

  16. 20 gms of sulphur on burning in air produced 11.2 lits of SO(2) at STP...

    Text Solution

    |

  17. The number of moles of Fe(2)O(3) formed when 0.5 moles of O(2) and 0.5...

    Text Solution

    |

  18. X litres of carbon monoxide is present at S.T.P. It is completely oxid...

    Text Solution

    |

  19. The weight of SO(2) formed when 20gms of sulphur is burnt in excess of...

    Text Solution

    |

  20. If 12.0 lit of H(2) and 8.0 lit of O(2) are allowed ot react, the O(2)...

    Text Solution

    |