Home
Class 11
CHEMISTRY
An organic compound contains C = 40%, H ...

An organic compound contains `C = 40%, H = 13.33%`, and `N = 46.67%`. Its empirical formula will be

A

`C_(3)H_(13)N_(3)`

B

`CH_(2)N`

C

`CH_(4)N`

D

`CH_(6)N`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

`CH_(4)N` has `40%C, 13.3% H` and `46.7%N`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLID STATE

    NARAYNA|Exercise LEVEL-V|122 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    NARAYNA|Exercise EXERCISE - IV|43 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An organic compound containes C=74.0%, H=8.65% and N=17.3% . Its empirical formul ais

An organic compound with C =40 % and H= 13.33 % and N=46.67 % Its empirical empirical formula would be

An inorganic compound contains Ca = 40%, C = 12% and O = 48%. The empirical formula of this compound is

An organic compound contains C=40%,H=6.67% and O=53.33% .The empirical formula of compound would be

NARAYNA-SOME BASIC CONCEPTS IN CHEMISTRY STOICHIOMETRY (PART-I)-All Questions
  1. Equivalent weight of metal is 20. if the metal forms tripositive ion, ...

    Text Solution

    |

  2. A compound has 40% of carbon by weight. If molecular weight of the com...

    Text Solution

    |

  3. An organic compound contains C = 40%, H = 13.33%, and N = 46.67%. Its ...

    Text Solution

    |

  4. What is the percentage of deterium to heavy water ?

    Text Solution

    |

  5. 27 g of Al will react completely with…… g of O(2)

    Text Solution

    |

  6. 20 gms of sulphur on burning in air produced 11.2 lits of SO(2) at STP...

    Text Solution

    |

  7. The number of moles of Fe(2)O(3) formed when 0.5 moles of O(2) and 0.5...

    Text Solution

    |

  8. X litres of carbon monoxide is present at S.T.P. It is completely oxid...

    Text Solution

    |

  9. The weight of SO(2) formed when 20gms of sulphur is burnt in excess of...

    Text Solution

    |

  10. If 12.0 lit of H(2) and 8.0 lit of O(2) are allowed ot react, the O(2)...

    Text Solution

    |

  11. The volume in litre of CO(2) liberated at STP when 10g of 90% pure lim...

    Text Solution

    |

  12. 26 cc of CO(2) are passed over red hot coke. The volume of CO evolved ...

    Text Solution

    |

  13. If 1.26 grams of oxalic acid is dissolved in 250 ml of solution then i...

    Text Solution

    |

  14. The mass of Na(2)CO(3) required to prepare 500ml of 0.1M solution is

    Text Solution

    |

  15. Calculate the molarity of NaOH in the solution prepared by dissolving ...

    Text Solution

    |

  16. The molarity of pure water is

    Text Solution

    |

  17. A solution is prepared by adding 2g of substance A to 18g of water. Th...

    Text Solution

    |

  18. The average oxidation state of sulphur in sodium tetrathonate (Na(2)S(...

    Text Solution

    |

  19. In Ba(H(2)PO(2))(2) the oxidation number of phosphorous is

    Text Solution

    |

  20. When Cl^(-) ions are converted to Cl(2), the oxidation number of chlor...

    Text Solution

    |