Home
Class 11
CHEMISTRY
500ml of 0.1MKCI, 200ml of 0.01M NaNO(3)...

`500ml` of `0.1MKCI, 200ml` of `0.01M NaNO_(3)` and `500ml` of `0.1M AgNO_(3)` was mixed. The molarity of `K^(+), Ag^(+),CI^(-),Na^(+),NO_(3)^(-)` in the solution would be

A

`[K^(+)] = 0.04, [Ag^(+)] = 0.04, [Na^(+)] = 0.002`

B

`[K^(+)] = 0.04, [Na^(+)] = 0.00166, [NO_(3)^(-)] = 0.04333`

C

`[K^(+)] = 0.04, [Ag^(+)] = 0.05, [Na^(+)] = 0.0025`

D

`[K^(+)] = 0.05, [Na^(+)] = 0.0025, [Cl^(-)] = 0.05, [NO_(3)^(-)] = 0.0525`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

`[K^(+)] = (0.1 xx 500)/(500 +200 +500) = (50)/(1200) = 0.04167M`
`[Na^(+)] = (0.01 xx 200)/(500 +200 +500) = (2)/(!200) = 0.00167M`
`[NO_(3)^(-)] = (200 xx 0.01 xx 500 xx 0.1)/(500 +200 +500) = (52)/(1200) = 0.0433M`
Since 50 milli moles of `Cl^(-)` are mixed with 50 milli moles of `Ag^(+)` ions, total `Ag^(+)` & `Cl^(-)` get precipitated as `AgCl`.
Hence the solution does not contain
`Ag^(+)` & `Cl^(-)` ions
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLID STATE

    NARAYNA|Exercise LEVEL-V|122 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    NARAYNA|Exercise EXERCISE - IV|43 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

20mL of 0.5 M HCl and 35 mL of 0.1 N NaOH are mixed. The resulting solution will

The molarity of a solution of Na_(2)O_(3) having 10.6g//500ml of solution is

50 mL of 0.1 M HCl and 50 mL of 2.0 M NaOH are mixed. The pH of the resulting solution is

500 ml of 0.1 M AlCl_(3) is mixed with 500 ml of 0.1 M MgCl_(2) solution. Then calculation the molarity of Cl^(-) in final solution.

If 50 ml of 0.1 M NaCl and 50 ml of 0.1 M BaCl_(2) are mixed, molarity of chloride ion in the resulting solution will be

300 ml 0.1 M HCl and 200ml of 0.03MH_(2)SO_(4) are mixed. Calculate the normality of the resulting mixture

[Cl^(-)] in a mixture of 200mL of 0.01 M HCl and 100 mL of 0.01 M BaCl_(2) is

500 ml of 0.2( M ) H_(2) SO_(4) are mixed with 250 ml of 0.1 ( M ) Ba( OH)_(2) , the normality of resulting solution is -

NARAYNA-SOME BASIC CONCEPTS IN CHEMISTRY STOICHIOMETRY (PART-I)-All Questions
  1. A mixture of H(2)C(2)O(4) and K(2)C(2)O(4) required 0.2 N, 25mL KMnO(4...

    Text Solution

    |

  2. A mixture of H(2)C(2)O(4) and NaHC(2)O(4) weighing 2.02 g was dissolve...

    Text Solution

    |

  3. 500ml of 0.1MKCI, 200ml of 0.01M NaNO(3) and 500ml of 0.1M AgNO(3) was...

    Text Solution

    |

  4. The volume of 0.1M H(2)SO(4) solution required to neutralise 50ml of 0...

    Text Solution

    |

  5. 1 mole of equimolar mixture of ferric oxalate and ferrous oxalate requ...

    Text Solution

    |

  6. V(1) ml of NaOH of molarity X and V(2) ml of Ba(OH)(2) of molarity (y)...

    Text Solution

    |

  7. A 0.518 g sample of limestone is dissolved in HCl and then the calcium...

    Text Solution

    |

  8. When 100 " mL of " 0.1 M Ba(OH)(2) is neutralised with a mixture of x ...

    Text Solution

    |

  9. A mixed solution of potassium hydroxide and sodium carbonate required ...

    Text Solution

    |

  10. Bottle (A) contains 320 mL of H(2)O(2) solution and labelled with 10 V...

    Text Solution

    |

  11. When a equimolar mixture of Cu(2)S and CuS is tirated with Ba(MnO(4))(...

    Text Solution

    |

  12. Equivalent weight of FeS(2) in the half reaction FeS rarr Fe(2)O(3) ...

    Text Solution

    |

  13. 150 ml (M)/(10) Ba(MnO(4))(2) in acidic medium can oxidise completely

    Text Solution

    |

  14. 40g NaOH, 106g Na(2)CO(3) and 84g NaHCO(3) is dissolved in water and t...

    Text Solution

    |

  15. {:(CH(2)COOH),(|),(C(OH)COOH),(|),(CH(2)COOH) :}

    Text Solution

    |

  16. The reaction H(3)PO(4)+Ca(OH)(2)rarrCa(HPO(4))(2)+2H(2)O Which sta...

    Text Solution

    |

  17. 1 L sample of impure water containing sulphide ion is made ammoniacal ...

    Text Solution

    |

  18. H(3)PO(2)+CuSO(4) to Cu darr+H(3)PO(4)+HNO(3)

    Text Solution

    |

  19. x g of H2O2 requires 100mL of M//5 KMnO4 in a titration in a solution ...

    Text Solution

    |

  20. Three different solution of oxidising agents. K(2)Cr(2)O(7),I(2), and ...

    Text Solution

    |