Home
Class 11
CHEMISTRY
A sample containing 0.496 gm of (NH(4))(...

A sample containing `0.496 gm` of `(NH_(4))_(2) C_(2)O_(4) (MW = 124)` and inert material was dissolved in water and made strongly alkaline with KOH which converts `NH_(4)^(+)` into `NH_(3)`. The liberated `NH_(3)` was distilled into exactly 50ml of `0.05M H_(2)SO_(4)`. The excess `H_(2)SO_(4)` was back titrated with 10ml of `0.1MNaOH`. The percentage of `(NH_(4))_(2) C_(2)O_(4)` with sample is

A

`40%`

B

`50%`

C

`60%`

D

`75%`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

m. eqts of excess `H_(2)SO_(4) = 10 xx 0.1 = 1`
m.eqts of `H_(2)SO_(4)` taken `= 50 xx 0.05 xx 2 = 5`
m.eqts of `H_(2)SO_(4)` reacted with
`NH_(4) = 4=` m.eqts of `(NH_(4))_(2) C_(2)O_(4)`
wt of `(NH_(4))_(2)C_(2)O_(4) = 4 xx 62 xx 10^(-3)`
% purity `=(4 xx 0.062)/(0.496) xx 100 = 50%`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLID STATE

    NARAYNA|Exercise LEVEL-V|122 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    NARAYNA|Exercise EXERCISE - IV|43 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

0.80g of impure (NH_(4))_(2) SO_(4) was boiled with 100mL of a 0.2N NaOH solution was neutralized using 5mL of a 0.2N H_(2)SO_(4) solution. The percentage purity of the (NH_(4))_(2)SO_(4) sample is:

(NH_(4))_(2)SO_(4)FeSO_(4)6H_(2)O , is this compound alum or not?

0.02gm of an organic compound was treated according to kjeldahl's method. 0.1xx10^(-4) mol of H_(2)SO_(4) was required to neutralise NH_(3) .The percentage of N_(2) is

0.7g of (NH_(4))_(2)SO_(4) sample was boiled with 100mL of 0.2 N NaOH solution was diluted to 250 ml. 25mL of this solution was neutralised using 10mL of a 0.1 N H_(2)SO_(4) solution. The percentage purity of the (NH_(4))_(2)SO_(4) sample is :

NARAYNA-SOME BASIC CONCEPTS IN CHEMISTRY STOICHIOMETRY (PART-I)-All Questions
  1. A sample containing 0.496 gm of (NH(4))(2) C(2)O(4) (MW = 124) and ine...

    Text Solution

    |

  2. Add 6.65 10^(4) and 8.95'10^(3).

    Text Solution

    |

  3. Report tha answer to correct singificant figures in 2.5' 1.25

    Text Solution

    |

  4. Two oxides of metal M have 27.6% and 30% oxygen by weight. If the form...

    Text Solution

    |

  5. If dry air is considered to have only nitrogen and oxygen and is found...

    Text Solution

    |

  6. No . of gram atoms in 1kg of Helium

    Text Solution

    |

  7. No of gram atoms in 12.044 xx 10^(23) Na atoms

    Text Solution

    |

  8. Mass of one hydrogen atom

    Text Solution

    |

  9. No of atoms in 4 gram of calcium

    Text Solution

    |

  10. No of molecules in 2.2 grams of Co(2)

    Text Solution

    |

  11. The volume occupied by 35.5g of CI(2) at S.T.P.

    Text Solution

    |

  12. Calculate the no. of moles in 0.72 grams of glucose ?

    Text Solution

    |

  13. Calculate weight of 0.1 moles of Na(2)CO(3)?

    Text Solution

    |

  14. Calculate the number of moles in 5.6 lit of methane at STP ?

    Text Solution

    |

  15. Calculate weight of 3.011 xx 10^(23) molecules of SO(2)?

    Text Solution

    |

  16. Calculate the number of molecules in 1120 ml of hydrogen at STP?

    Text Solution

    |

  17. What is the ratio of number of molecules, if tha mass ratio of N(2) an...

    Text Solution

    |

  18. Equivalent weight of sulphate ion and bicarbonate ion :

    Text Solution

    |

  19. H(2)SO(4)+NaOH rarr NaHSO(4)+H(2)O In this equation the equivalent wei...

    Text Solution

    |

  20. H(2)SO(4)+2NaOH rarr Na(2)SO(4) +2H(2)O In this equation the equivalen...

    Text Solution

    |

  21. Mg(OH)(2)+HCI rarr Mg(OH)CI +H(2)O In this reaction, the equivalent ...

    Text Solution

    |