Home
Class 11
CHEMISTRY
A mixed solution of potassium hydroxide ...

A mixed solution of potassium hydroxide and sodium carbonate required 15 mL of an N/20 HCl solution when titrated with phenolphthalein as an indicator. But the same amount of the solution, when titrated with methyl orange as an indicator , required 25 mL of the same acid. The amount of KOH present in the solution is :

A

`0.014g`

B

`0.14g`

C

`0.028g`

D

`1.4g`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

Let milli moles of `KOH = x` and `Na_(2)CO_(3) = y`
`x +y = 15 xx (1)/(20)` (with phenolphthalein)
`2x +2y = 1.5` .........(1)
`x 2+2y = 25 xx (1)/(20)` (with methyl orange)
`2x +4y = 2.5` ......(2)
`2y = 1 rArr y = 0.5` milli mole
`x = 0.25` milli moles
weight of `KOH = 0.25 xx 56 xx 10^(-3) = 0.014g`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLID STATE

    NARAYNA|Exercise LEVEL-V|122 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    NARAYNA|Exercise EXERCISE - IV|43 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A mixutre solution of KOH and Na_2CO_3 requires 15 " mL of " (N)/(20) HCl when titrated with phenolphthalein as indicator.But the same amoound of the solutions when titrated with methyl orange as indicator requires 25 " mL of " the same acid. Calculate the amount of KOH and Na_2CO_3 present in the solution.

A mixture NaOH+Na_(2)CO_(3) required 25mL of 0.1 M HCl using phenolpththalein as the indicator. However, the same amount of the mixture required 30mL of 0.1M HCl when methyl orange was used as the indicator. The molar ration of NaOH and Na_(2)CO_(3) in the mixture was:

NARAYNA-SOME BASIC CONCEPTS IN CHEMISTRY STOICHIOMETRY (PART-I)-All Questions
  1. A 0.518 g sample of limestone is dissolved in HCl and then the calcium...

    Text Solution

    |

  2. When 100 " mL of " 0.1 M Ba(OH)(2) is neutralised with a mixture of x ...

    Text Solution

    |

  3. A mixed solution of potassium hydroxide and sodium carbonate required ...

    Text Solution

    |

  4. Bottle (A) contains 320 mL of H(2)O(2) solution and labelled with 10 V...

    Text Solution

    |

  5. When a equimolar mixture of Cu(2)S and CuS is tirated with Ba(MnO(4))(...

    Text Solution

    |

  6. Equivalent weight of FeS(2) in the half reaction FeS rarr Fe(2)O(3) ...

    Text Solution

    |

  7. 150 ml (M)/(10) Ba(MnO(4))(2) in acidic medium can oxidise completely

    Text Solution

    |

  8. 40g NaOH, 106g Na(2)CO(3) and 84g NaHCO(3) is dissolved in water and t...

    Text Solution

    |

  9. {:(CH(2)COOH),(|),(C(OH)COOH),(|),(CH(2)COOH) :}

    Text Solution

    |

  10. The reaction H(3)PO(4)+Ca(OH)(2)rarrCa(HPO(4))(2)+2H(2)O Which sta...

    Text Solution

    |

  11. 1 L sample of impure water containing sulphide ion is made ammoniacal ...

    Text Solution

    |

  12. H(3)PO(2)+CuSO(4) to Cu darr+H(3)PO(4)+HNO(3)

    Text Solution

    |

  13. x g of H2O2 requires 100mL of M//5 KMnO4 in a titration in a solution ...

    Text Solution

    |

  14. Three different solution of oxidising agents. K(2)Cr(2)O(7),I(2), and ...

    Text Solution

    |

  15. 0.1M solution of KI reacts with excess of H(2)SO(4) and KIO(3) solutio...

    Text Solution

    |

  16. 18 " mL of " 1.0 M Br(2) solution undergoes complete disproportionatio...

    Text Solution

    |

  17. Statement Equivalent weight of a species can be written as molecular w...

    Text Solution

    |

  18. Statement-1 : The percentage of nitrogen in Urea is approximately 46.6...

    Text Solution

    |

  19. Statement-1 : Molarity of a solution and molality of a solution both c...

    Text Solution

    |

  20. Statement H(3)PO(3) is a dibasic acid and its salt Na(2)PO(3) does not...

    Text Solution

    |