Home
Class 11
CHEMISTRY
In a quality control analysis for sulphu...

In a quality control analysis for sulphur impurity `0.56g` steel sample was burnt in a stream of oxygen and sulpphur was converted into `SO_(2)` gas. The `SO_(2)` was then oxidized to sulphate by using `H_(2)O_(2)` solution to which had been added `30mL` of `0.04M NaOH`. the equation for reaction is:
`SO_(2(g)) +H_(2)O_(2(aq)) +2OH_((aq))^(-) rarr SO_(4(aq))^(-2) +2H_(2)O_((1))`
`22.48 mL` of `0.024M HCI` was required to neutralize the base remaining after oxidation reaction. Calculate % of sulphur in given sample.

A

`3.6%`

B

`1.875%`

C

`9%`

D

`4.5%`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Meq of alkali added `=30 xx 0.04 = 1.2`
Meq. Of alkali left `=22.48 xx 0.024 = 0.54`
`:.` Meq. of alkali for `SO_(2)` and `H_(2)O_(2) = 1.2 - 0.54 = 0.66 =` M.eqts of alkali
1 moles of alkai `-=1` moles of `SO_(2)`
`:.` Weight of `S = (0.66)/(2) xx (32)/(1000) = 0.0105g`
`:. %` of `S = (0.0105)/(0.56) xx 100 = 1.875%`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLID STATE

    NARAYNA|Exercise LEVEL-V|122 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    NARAYNA|Exercise EXERCISE - IV|43 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

(iii) H_(2)SO_(4(aq)) + NaOH_((aq)) to Na_(2)SO_(4(aq)) + H_(2)O_((I))

Write the balanced equations for the following reactions : * (ii) SO_(2_((g)))+H_(2)S_((aq))rarrS_((s))+H_(2)O_((1))

Write the balanced equations for the following reactions : * (iv) H_(2)SO_(4_((aq)))+NaOH_((aq))rarrNa_(2)SO_(4_((aq)))+H_(2)O_((1))

Balance the following equation stepwise. NaOH_((aq))+H_2SO_(4(aq))rarrNa_2SO_(4(aq))+H_2O_((l))

Balance the following equation stepwise. SO_(2(g))+H_2S_((aq))rarrS_((s))+H_2O_((i))

……………. ml of 0.1 M H_(2)SO_(4) is required to neutralize 50 ml of 0.2 M NaOH Solution :

NARAYNA-SOME BASIC CONCEPTS IN CHEMISTRY STOICHIOMETRY (PART-I)-All Questions
  1. In a quality control analysis for sulphur impurity 0.56g steel sample ...

    Text Solution

    |

  2. Add 6.65 10^(4) and 8.95'10^(3).

    Text Solution

    |

  3. Report tha answer to correct singificant figures in 2.5' 1.25

    Text Solution

    |

  4. Two oxides of metal M have 27.6% and 30% oxygen by weight. If the form...

    Text Solution

    |

  5. If dry air is considered to have only nitrogen and oxygen and is found...

    Text Solution

    |

  6. No . of gram atoms in 1kg of Helium

    Text Solution

    |

  7. No of gram atoms in 12.044 xx 10^(23) Na atoms

    Text Solution

    |

  8. Mass of one hydrogen atom

    Text Solution

    |

  9. No of atoms in 4 gram of calcium

    Text Solution

    |

  10. No of molecules in 2.2 grams of Co(2)

    Text Solution

    |

  11. The volume occupied by 35.5g of CI(2) at S.T.P.

    Text Solution

    |

  12. Calculate the no. of moles in 0.72 grams of glucose ?

    Text Solution

    |

  13. Calculate weight of 0.1 moles of Na(2)CO(3)?

    Text Solution

    |

  14. Calculate the number of moles in 5.6 lit of methane at STP ?

    Text Solution

    |

  15. Calculate weight of 3.011 xx 10^(23) molecules of SO(2)?

    Text Solution

    |

  16. Calculate the number of molecules in 1120 ml of hydrogen at STP?

    Text Solution

    |

  17. What is the ratio of number of molecules, if tha mass ratio of N(2) an...

    Text Solution

    |

  18. Equivalent weight of sulphate ion and bicarbonate ion :

    Text Solution

    |

  19. H(2)SO(4)+NaOH rarr NaHSO(4)+H(2)O In this equation the equivalent wei...

    Text Solution

    |

  20. H(2)SO(4)+2NaOH rarr Na(2)SO(4) +2H(2)O In this equation the equivalen...

    Text Solution

    |

  21. Mg(OH)(2)+HCI rarr Mg(OH)CI +H(2)O In this reaction, the equivalent ...

    Text Solution

    |