Home
Class 11
CHEMISTRY
A sample of a mixture of CaCl(2) and NaC...

A sample of a mixture of `CaCl_(2)` and NaCl weighing 4.44 gm was treated to precipatate all the Ca as `CaCo_(3)` , which was then heated and quantitatively converted to 1.24 g of CaO. Choose the correct statements.
(Atomic weight :Ca=40=23, Cl =35.5)

A

Mixture contains `50% NaCI`

B

Mixture contains `60% CaCI_(2)`

C

Mass of `CaCI_(2)` is 2.22g

D

Mass of `CaCI_(2) 1.11g`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, C

`CaCl_(2) rarr CaCO_(3) rarr CaO (1.12)/(56) = 0.02` mole `CaO`
`:.` Moles of `CaCl_(2) = 0.02` mole
Mass of `CaCl_(2) = 0.02 xx 111 = 2.22g`
`:. %` of `CaCl_(2) = (2.22)/(4.44) xx 100 = 50%`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLID STATE

    NARAYNA|Exercise LEVEL-V|122 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    NARAYNA|Exercise EXERCISE - IV|43 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

10 g of a sample of a mixture of CaCl_(2) and NaCl is treated to precipitate all the calcium as CaCO_(3) . This CaCO_(3) is heated to convert all the Ca to CaO and the final mass of CaO is 1.62 g.The percent by mass of CaCl_(2) in the origial mixture is

A 10.0 g sample of a mixture of CaCl_2 and NaCl is treated to precipitate all the calcium as calcium carbonate. Thus CaCO_3 is heated to convert all the Ca to CaO and the final mass of CaO is 1.62 g. What is the percentage by mass of CaCl_2 in the original mixture?

A mixture of CaCl_(2) and NaCl weighing 4.44 is treated with sodium carbonate solution to precipitate all the Ca^(2+) ions as calcium carbonate. The calcium carbonate so obtained is heated strongly to get 0.56 g of CaO . The percentage of NaCl in the mixture of (atomic mass of Ca=40) is

NARAYNA-SOME BASIC CONCEPTS IN CHEMISTRY STOICHIOMETRY (PART-I)-All Questions
  1. A solution of 0.2 g of a compound containing Cu^(2+) and C(2)O(4)^(2-)...

    Text Solution

    |

  2. Silver metal in ore is dissolved by potassium cyanide solution in the ...

    Text Solution

    |

  3. 100 mL of 0.06 MCa(NO(3))(2) is added to 50 mL of 0.06 M Na(2)C(2)O(4...

    Text Solution

    |

  4. Which of the following samples of reducing agents is /are chemically e...

    Text Solution

    |

  5. 20 " mL of " H(2)O(2) is reacted completely with acidified K(2)Cr(2)O(...

    Text Solution

    |

  6. A sample of a mixture of CaCl(2) and NaCl weighing 4.44 gm was treated...

    Text Solution

    |

  7. If 100 mL "of" 1 M H(2) SO(4) solution is mixed with 100 mL of 98% (W/...

    Text Solution

    |

  8. Which of the following will produce a buffer sollution when mixed in e...

    Text Solution

    |

  9. The species which undergo disproportionation in alkaline medium is/ ar...

    Text Solution

    |

  10. A 3.0g sample containing Fe(3)O(4),Fe(2)O(3) and an inert impure subst...

    Text Solution

    |

  11. The ion A^(n+) is oxidised to AO(3)^(-) by MnO(4)^(-) changing to Mn^...

    Text Solution

    |

  12. Atomic weight of an element X is 120 when one amu is defined as 1//18t...

    Text Solution

    |

  13. Consider the following reaction: (CN(2)) rarr CN^(-) +CNO^(-) The co...

    Text Solution

    |

  14. Name the substance oxidised, reduced, oxidising agent and reducing age...

    Text Solution

    |

  15. The more positive the value of E^(θ), the greater is the trendency of ...

    Text Solution

    |

  16. Quantity of 1.5g brass containing Cu,Zn reacts with 3M,HNO(3) solution...

    Text Solution

    |

  17. Quantity of 1.5g brass containing Cu,Zn reacts with 3M,HNO(3) solution...

    Text Solution

    |

  18. Quantity of 1.5g brass containing Cu,Zn reacts with 3M,HNO(3) solution...

    Text Solution

    |

  19. 2.616g of an element (X) is heated with excess of NaNO(3) and NaOH to ...

    Text Solution

    |

  20. When a solid element is reacted with Cl(2), a gaseous chloride of vapo...

    Text Solution

    |