Calculate the effective nuclear charge of the last electron in an atom whose configuration is `1s^(2)2s^(2)2p^(6)3s^(2)3p^(5)`
Text Solution
Verified by Experts
Given : Z=17 `Z^(**)=Z-S` `=17-[(0.35xx"No"`. Of other electrons in `n^(th)"shell")++(0.85xx"No"`. Of electrons in `(n-1)^(th)"shell")+(1.00xx"total number of electrons in the inner shells")]` `=17-[(0.35xx6)+(0.85xx8)+(1xx2)]` `=17-10.9=6.1` `Z^(**)=6.1`.
Topper's Solved these Questions
PERIODIC CLASSIFICATION OF ELEMENTS
SURA PUBLICATION|Exercise ADDITIONAL LONG ANSWERS|12 Videos
HYDROGEN
SURA PUBLICATION|Exercise NUMERICAL PROBLEM|2 Videos
PHYSICAL AND CHEMICAL EQUILIBRIUM
SURA PUBLICATION|Exercise Creative questions (HOTS)|11 Videos
Similar Questions
Explore conceptually related problems
Calculate the effective nuclear charge experienced by the 4s electron in potassium atom.
Calculate the effective nuclear charge experienced by the 4s electron in potassium atom .
Using Slater's rule calculate the effective nuclear charge on a 3p electron in aluminium and chlorine .Explain how these results relate to the atomic radii of the two atoms.
SURA PUBLICATION-PERIODIC CLASSIFICATION OF ELEMENTS-NUMERICAL PROBLEMS