Home
Class 11
PHYSICS
A bullet of mass 20 g strikes a pendulum...

A bullet of mass 20 g strikes a pendulum of mass 5kg. The centre of mass of pendulum rises a vertical distance of 10 cm. If the bullet gets embedded into the pendulum, calculate its initial speed.

Text Solution

Verified by Experts

Mass of the bullet `m_(1) = 20 g=0.02 kg`.
Mass of the pendulum `m_(2)=5 kg`
Centre of mass of pendulum `m_(2)=5 kg`
Centre of mass of pendulum rises to a
height = h 10 cm = 0.1 m
Speed of the bullet `=u_(1)`
Pendulum is at rest `therefore u_(2)=0`
Common velocity of the bullet and the pendulum after the bullet is embeded into the object = v
`therefore v = (m_(1)u_(1)+m_(2)u_(2))/(m_(1)+m_(2))`
`v=(0.02xxu_(1))/(0.02+5)=(0.02 u_(1))/(5.02) " "` ....(1)
From II equation of motion
`v = sqrt(2gh)=sqrt(2xx9.8xx0.1)=sqrt(1.96)=1.4 ms^(-1)`.
Substitute the value of v in equation (1)
`1.4=(0.02 u_(1))/(5.02)`
`therefore u_(1)=(5.02xx1.4)/(0.02)`
`u_(1)=351.4 ms^(-1)`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, ENERGY AND POWER

    SURA PUBLICATION|Exercise EXERCISE QUESTIONS (V. CONCEPTUAL QUESTIONS.)|5 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    SURA PUBLICATION|Exercise ADDITIONAL QUESTIONS (I. MULTIPLE CHOICE QUESTIONS :)|37 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    SURA PUBLICATION|Exercise EXERCISE QUESTIONS (III. LONG ANSWER QUESTIONS.)|6 Videos
  • WAVES

    SURA PUBLICATION|Exercise VALUE BASED QUESTIONS|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A bullet of mass 25 g is fired horizontally into a ballistic pendulum of mas 5.0 kg and gets embedded in it figure. If the centre of the pendulum rises by a distance of 10 cm, find the speed of the bullet.

A bullet of mass 100 g is fired by a gun of 10 kg with a speed of 2000 m/s find recoil velocity of gun

A bullet of mass 10g moving horizontally with a velocity of 400 ms^-1 strikes a wooden block of mass 2kg which is suspended by a light inextensible string of length 5m .As a result , the centre of gravity of the block is found to rise a vertical distance of 10 cm . The speed of the bullet after it emerges out horizontally from thr block will be

A rod of length L and mass M is hinged at point O. A small bullet of mass m ihits the rod with velocity v as shown in the figure. The bullet gets embedded in the rod. Calculate the angular velocity of the system just after the impact?

A rod of length L and mass M is hinged at point O. A small bullet of mass m ihits the rod with velocity v as shown in the figure. The bullet gets embedded in the rod. Calculate the angular velocity of the system just after the impact?