Home
Class 11
PHYSICS
The force on a particle as the function ...

The force on a particle as the function of displacement x is given by `F = 9 + 0. 3x`. The work done corresponding to displacement of particle from x = 0 to x = 2 unit is

A

18.6 J

B

21 J

C

25 J

D

9.6 J

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

`W= sum dW = int_(0)^(2)f dx = int_(0)^(2)(9+0.3x)dx=9+(0.3x^(2))/(2)int_(0)^(2)`
= 18.6 J.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, ENERGY AND POWER

    SURA PUBLICATION|Exercise ADDITIONAL QUESTIONS (III. FILL IN THE BLANKS :)|10 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    SURA PUBLICATION|Exercise ADDITIONAL QUESTIONS (IV. CHOOSE THE ODD ONE OUT :)|3 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    SURA PUBLICATION|Exercise EXERCISE QUESTIONS (V. CONCEPTUAL QUESTIONS.)|5 Videos
  • WAVES

    SURA PUBLICATION|Exercise VALUE BASED QUESTIONS|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A variable force F=kx^(2) acts on a particle which is initially at rest. Calculate the work done by the force during the displacement of the particle from x=0 m "to" x= 4m . (Assume the constant k=1Nm^(-2) )

A force F=a+bx acts on a particle in the x-directioin, where a and b are constants. Find the work done by this force during a displacement form x=0 to x=d .

The displacement of a particle along the x-axis is given by x = asin^2 omegat . The motion of the particle corresponds to

A force F=(10+0.50x) acts on a particle in the x direction, where F is in newton and x in meter./find the work done by this force during a displacement form x=0 tox=2.0m

For particle in SHM, the displacement x of the particle as a function o time t is given as x=A sin (2pi t) . Here x is in cm and t is in second. Let the time taken by the particle to travel from x=0 to x=(A)/(2) be t_(1) and the time taken to travel from x=(A)/(2) to x=A be t_(2) find (t_(1))/(t_(2))

Force F on a particle moving in a straight line varies with distanced d as shown in the figure. The work done on the particle during its displacement of 12m is: .

Figure shows the displacement time graph of a particle moving on the X-axis

A particle of mass m moves on a straight line with its velocity varying with the distance travelled according to the equation v=asqrtx , where a is a constant. Find the total work done by all the forces during a displacement from x=0 to x=d .

SURA PUBLICATION-WORK, ENERGY AND POWER -ADDITIONAL QUESTIONS (I. MULTIPLE CHOICE QUESTIONS :)
  1. The work done on an object does not depend upon the

    Text Solution

    |

  2. In case of negative work, the angle between the force and displacement...

    Text Solution

    |

  3. The force on a particle as the function of displacement x is given by ...

    Text Solution

    |

  4. A body carrying a box on his head is walking on a level load from one ...

    Text Solution

    |

  5. A ball moves on a frictionless inclined table without slipping. The wo...

    Text Solution

    |

  6. A force vec(F)=3hat(i)+ c hat(j)+2hat(k) acting on a particle causes a...

    Text Solution

    |

  7. A body is falling from a height h. After it has fallen a height (h)/(2...

    Text Solution

    |

  8. Water stored in a dam possesses

    Text Solution

    |

  9. Which one of the following is not the unit of energy ?

    Text Solution

    |

  10. A car is accelerated on a levelled road and attains a velocity 3 times...

    Text Solution

    |

  11. When a body falls freely towards the earth, then its T.E.

    Text Solution

    |

  12. An iron sphere of mass 8 kg has the same diameter as a copper sphere o...

    Text Solution

    |

  13. A boy is carrying a school bag of 5 kg mass on his back and moves 100 ...

    Text Solution

    |

  14. How are joule (J) and erg related

    Text Solution

    |

  15. A simple pendulum hanging freelyand at rest vertical because in the po...

    Text Solution

    |

  16. A bullet is fired and gets embedded in a block kept on table. If table...

    Text Solution

    |

  17. A ball whose Kinetic Energy is E is projected at an angle of 45^(@) to...

    Text Solution

    |

  18. A particle is projected at an angle of 60^(@) to the horizontal with a...

    Text Solution

    |

  19. A gun of mass M fires a bullet of mass m with maximum speed v. G.T. m ...

    Text Solution

    |

  20. A particle of mass m(1) is moving with a velocity v, and another of ma...

    Text Solution

    |