Home
Class 11
PHYSICS
Suppose an object is thrown with initial...

Suppose an object is thrown with initial speed of 10 `ms^(-1)` at an angle `pi//4` with the horizontal, what is the range-covered? Suppose the same object is thrown similarly in the moon, will there be any change in the range? If yes, what is the change? (The acceleration due to gravity in the moon `g_("moon")=1//6 g`)

Text Solution

Verified by Experts

In projectile motion, the range of particle is given by,
`R=(u^(2)sin2theta)/g`
`theta=pi/4u=v_(0)=10ms^(-1)`
`therefore R_("earth")=((10)^(2)sin""pi/2)/9.8=100/9.8`
`R_("earth")=10.20 m` (Approximately 10 m)
If the same object is thrown in the Moon, the range will increase because in the Moon, the acceleration due to gravity is smaller than g on Earth,
`g_("moon")=g/6`
`R_("moon")=(u^(2)sin2theta)/(g_("moon"))=(v_(0)""^(2)sin2theta)/(g/6)`
`therefore R_("moon")=6R_("earth")`
`R_("moon")=6 times 10.20=61.20m`
(Approximately 60 m)
The range attained on the Moon is approximately six times that on Earth.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • QUARTERLY COMMON EXAMINATION - 2019

    SURA PUBLICATION|Exercise PART - IV|10 Videos
  • QUARTERLY COMMON EXAMINATION - 2019

    SURA PUBLICATION|Exercise PART - II|9 Videos
  • PUBLIC EXAM QUESTION PAPER MARCH-2019

    SURA PUBLICATION|Exercise Part-IV|10 Videos
  • SURAS MODEL QUESTION PAPER -2 ( PHYSICS )

    SURA PUBLICATION|Exercise PART - IV|10 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An object is thrown with initial speed 5ms^(-1) with an angle of projection 30^(@) . What is the maximum height and range reached by the particle?

If an object is thrown horizontally with an initial speed "10 ms"^(-1) from the top of a building of height 100 m. What is the horizontal distance covered by the particle.