Home
Class 12
PHYSICS
Calculate the distance of an object of h...

Calculate the distance of an object of height h from a concave mirror of radius of curvature 20 cm, so as to obtain a real image of magnification 2. Find the location of image also.

Text Solution

Verified by Experts

Given data: R = -20 cm and M=-2
Focal length `f = R/2 = -10 cm`
Magnification `m = - v/u = -2` (given)
`therefore v = 2u`
Using mirror formula
`1/v + 1/u = 1/f rArr (1)/(2u) + 1/u = - 1/10`
` (3)/(2u) = - 1/10 rArr u =- 15cm`
`v = 2 ( -15) = -30 cm`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An object 2.5 cm high is placed at a distance of 10 cm from a concave mirror of radius of curvature 30 cm. The size of the image is

A U-shaped wire is placed before a concave mirror having radius of curvature 20cm as shown in figure,. Find the total length of the image.

An object is placed 40 cm from a concave mirror of focal length 20 cm, the image formed is

An object is placed at (i) 10cm (ii) 5 cm in front of a concave mirror of radius of curvature 15cm. Find the position, nature and magnification of the image in each case.

For the largest distance of the image from a concave mirror of focal length 10 cm, the object should be kept at

A concave mirror having a radius of curvature 40 cm is placed in front of an illuminated point source at a distance of 30 cm from it. Find the location of the image.

A convex mirror has its radius of curvature 20 cm. Find the position of the image of an object placed at a distance of 12 cm from the mirror.

A virtual image three times the size of the object is obtained with a concave mirror of radius of curvature 36 cm. The distance of the object from the mirror is